Otomotivciler Fas’taki fırsatların peşinde

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından, Kuzey Afrika’daki önemli alternatif pazarlardan Fas’a düzenlenen ‘Otomotiv Sektörel Ticaret Heyeti Gezisi’nde, Türk firmaları ile Faslı otomotiv ithalatçı, toptancı ve distribütörleri iş b

Otomotivciler Fas’taki fırsatların peşinde

OİB’den yapılan açıklamaya göre, Fas’a 2-5 Ekim’de yapılan gezide, ticaret heyeti, ülkenin Avrupa’ya en yakın liman kenti konumundaki Tangier kentinde, ‘Otomotiv Şehri ve Endüstri Bölgesi’nde çeşitli ziyaretlerde bulunarak, yatırım fırsatları hakkında bilgi aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen OİB Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu, Fas’ın 34 milyona yaklaşan nüfusu ve giderek gelişen otomotiv endüstrisiyle Türk otomotivi için önemli bir alternatif pazar, Batı Afrika ülkelerine yönelik de önemli bir ihracat üssü olduğunu belirtti. Tangier’in dünya otomotiv firmalarının cazibe merkezlerinden biri olduğuna dikkati çeken Burhanoğlu, ”Cebelitarık Boğazı’nın güney yakasında yer alan ve İspanya’ya konteyner sevkiyatı her yıl artan Tangier’de devletin yüzde 20’lere varan arazi destekleri ve vergi avantajları dikkati çekiyor. Bu kapsamda, dünyanın önde gelen yan sanayi firmalarının kentte yatırımları bulunuyor. Renault’nun halen üretim yaptığı Fas’ta, 2018’de Peugeot da fabrika kuracak” ifadesini kullandı.

İHRACATA KATKI YAPACAK

Otomotiv markalarının yan sanayilerini de Fas’ta yatırım yapmaya yönlendirdiğini aktaran Burhanoğlu, şunları kaydetti: ”Tüm bu özellikler, Tanginer’i ve Fas’ı Türk otomotiv firmaları için önemli bir alternatif pazar haline getiriyor. Fas, globalleşecek yan sanayiciler için yurt dışı yatırım noktasında, biçilmiş kaftan. Türkiye’nin Fas’a yönelik otomotiv ihracatı, 2012’den bu yana kesintisiz artış trendinde. Türkiye’nin Fas’a otomotiv ihracatı, 5 yılda 2 kat arttı. İhracat, 2013’te 243 milyon dolarken, 2016’da bir önceki seneye göre yüzde 17 artışla 353 milyon dolar oldu. Bu rakamın 159 milyon doları otomotiv yan sanayi, 114 milyon doları binek otomobiller, 63 milyon doları eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar, 13 milyon doları otobüs-minibüs-midibüsten oluşuyor. Sektörün ocak-ağustos döneminde Fas’a ihracatı ise 246 milyon dolar oldu. Heyet gezimizin de ihracata olumlu katkı yapacağına inanıyoruz. Fas’ının önceki yıllarda 3-3,5 milyar dolar aralığında seyreden otomotiv ürünleri ithalatı geçen yıl 4,5 milyar dolara yükseldi.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X