Otomotivde rekor beklentisi

Otomotivin sektörel ihracat sıralamasında liderliğini 11’inci yılda da sürdürdüğünü kaydeden OSD Başkanı Önen, üretim ve ihracatta yeni rekorlara koştuklarını vurguladı.

Otomotivde rekor beklentisi
HABERİ PAYLAŞ

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD)  Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen,  katma değeri yüksek ürünlerle üretim ve ihracatta yeni rekorlara koştuklarının altını çizdi.

OSD tarafından hazırlanan ‘2016 Ocak-Eylül Dönemi Değerlendirme Raporu’na göre, 2015 yılındaki üretim ve ihracat rekoru rakamlarının aşılması ve 2016’da rekorların yukarıya çekilmesi bekleniyor. Raporun tanıtım töreninde konuşan OSD Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, 2016 yılı ocak-eylül dönemine ilişkin görüşlerini ifade etti.

‘İç pazarda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 daralma olmasına karşın ihracatın ivme kazanarak adet bazında yüzde 13 artması ile otomotiv sanayinin üretimi de yüzde 6 büyüdü. Hatırlanacağı gibi 2014 ve 2015 yıllarında yapılan yatırımlarla sanayimiz üretim kapasitesi 1 milyon 750 bin adede ulaşmıştı’ diyen Önen, bu yıl yapılan ve devam eden yatırımlarla sanayi üretim kapasitesinin 2 milyon sınırına yaklaştığını vurguladı. 

Önen, “Burada elbette en önemli nokta, Avrupa’nın önde gelen ticari araç üretim üssü olma konumumuz, binek otomobilleri konusunda da önde gelen bir üretim merkezine dönüştürebilmiş olmamız. Son yıllarda özellikle Ar-Ge ve mühendislik alanına yapılan yatırımlarla Türk otomotiv sanayi bugün düz beyaz kağıttan tamamen yeni model üretebilme yeteneği kazandı. Bu gücümüzü artık binek otomobilde de çok iyi kullanabildiğimizin kanıtı, bu yılki Paris Otomobil Fuarı oldu” dedi.

YÜKSELİŞ İVMESİ SÜRÜYOR

Sektörel ihracat sıralamasında otomotivin liderliğini 11’inci yılda da sürdürdüğünü hatırlatan Önen, Türk otomotiv sanayisinin bugün Türkiye toplam ihracatının yüzde 16,5’ini gerçekleştirdiğini kaydetti. 

2011 ve 2015 yıllarını dışarıda tutmak kaydıyla otomotiv sektörünün son 10 yıllık dönemde hep dış ticaret fazlası verdiğini dile getiren Önen, “2016 ocak-ağustos döneminde de 1,15 milyar dolar dış ticaret fazlası vererek ülkemiz dış ticaret dengesine pozitif katkı sağlamaya devam ediyoruz. Daha önce yaptığımız açıklamalarda küresel ve Avrupa üretimleri nezdinde sanayimizin konumunun her geçen gün kuvvetlendiğini ifade etmiştik. 2016 yılı ilk yarı sonuçlarına göre hafif ticari araç üretiminde dünyada 8’inci ve Avrupa’da 2’nci sırada olmamızla güçlü konumumuzu sürdürüyoruz. Ayrıca nispeten yükte hafif pahada ağır diyebileceğimiz otomobil üretiminde yükseliş ivmemiz devam ediyor. Katma değeri yüksek ürünlerle üretim ve ihracatta yeni rekorlara koşuyoruz” diye konuştu.

POLİTİKA GELİŞTİRMEMİZ GEREK

Otomotiv sanayisinin tecrübe ve birikimini kullanarak uluslararası bir üretim merkezi olmayı başardığının altını çizen Önen, sektörün uluslararası anlamda rekabetçi konumunun artık tartışılamaz hale geldiğini kaydetti. Ülkenin rekabetçiliğinin güçlendirilmesi ve sürdürülebilir hale gelmesinin gerektiğine dikkat çeken Önen, “Bu çerçevede dijital dönüşüm, nitelikli iş gücü, idari yapılanma ve küresel ticaret anlaşmaları alanlarında politika geliştirmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Gelişmiş ülkeler, özellikle üretim sanayindeki rekabetçiliğini geri kazanmak adına özel yaklaşımlar hazırlıyor ve ülkemizin de sürdürülebilir rekabetçiliği için bu konunun yakından takip edilmesi gerekiyor. Bizler otomotiv sanayi olarak firma bazında dijitalleşmeye yönelik çalışmaları sürdürüyoruz” dedi.

BÜYÜME TRENDİNE DEVAM EDİYOR

Söz konusu rapora göre; üretimin 1 milyon 450 bin adedin üzerine çıkması beklenirken, ihracatın da 1 milyon 100 bin sınırını aşacağı tahmin ediliyor. Yenileme ve yeni model yatırımlarıyla otomotiv sanayi özellikle otomobil üretiminde büyüme trendini bu yıl da devam ettiriyor. 2016 yılı ocak-eylül döneminde toplam pazar, 2015 yılı aynı dönemine göre yüzde 6 azalma kaydederek, 653 bin adet olarak gerçekleşti. Toplam üretim, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 arttı ve 1 milyon 33 bin adede ulaştı. 2016 yılı ocak-eylül döneminde otomotiv sanayi ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 13 arttı ve 797 bin adet oldu. Geçen yıl aynı dönemde 707 bin adet araç ihraç edilmişti. Üretimin ve ihracatın mevcut ivmesini sürdürmesi ve üretimin 1 milyon 450 bin, ihracatın ise 1 milyon 100 bin adedi geçmesi, böylelikle 2016’nın otomotiv sanayisinde ardı ardına ikinci kez rekor üretim ve ihracatın gerçekleştiği yıl olması bekleniyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X