Oy vermeye ‘günah’ diyerek…

Tanzanya’nın Kitika kentindeki Saat Kulesi Kilisesi, oy vermeyi “günah” sayarak, üyelerinin seçime katılmasına izin vermiyor.

Oy vermeye ‘günah’ diyerek…

Tanzanya’da bir kilisenin 1961’den beri üyelerinin oy kullanmalarına izin vermediği bildirildi.

Ülkede 25 Ekim’de yapılması beklenen genel seçimler öncesinde, Saat Kulesi Kilisesi’nin üyelerinin oy kullanmadığı yönündeki haberler ülkede tartışma konusu oldu.

Merkezi Tanganika Gölü kıyılasındaki Kitika kentinde olan kilisenin ruhani liderlerinden Jonas Simulunga da söz konusu tartışmalar üzerine yerel basına yaptığı açıklamada, iddiaları doğrulayarak, “Tanzanya’nın bağımsız olduğu 1961 yılından bu yana üyelerimiz oy vermiyor. İnancımız gereği günah saydığımız için üyelerimize ayrıca siyasi partilere katılmak, siyaset yapmak ve kan vermek yasaklanmış durumda” dedi.

Tanzanya Saat Kulesi Kilisesi, 2012 yılında ülkede yapılan nüfus sayımına da karşı çıkmıştı.

Yaklaşık 100 yıl önce Papaz Enock Sindani tarafından kurulan Saat Kulesi Kilisesi’nin Tanzanya dışında sadece Zambiya’da şubeleri bulunuyor. 

Resmi verilere göre, 2014 yılında 50 milyon civarında olan Tanzanya’nın nüfusunun yüzde 44’ü Hristiyan, yüzde 35’i Müslüman ve yüzde 21’i ise yerel dinlere mensup.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X