Oylat’a Arap turist akını

Kaplıcaları, doğal güzellikleri ve Türkiye’nin üçüncü büyük mağarası ile önemli turizm merkezlerinden olan Oylat, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Bölge özellikle Arapların gözdesi haline geldi.

Oylat’a Arap turist akını

İnegöl’ün turizm yöresi Oylat, Arap turistlerin akınına uğruyor. Günlük 7 bin kişi kapasiteli kaplıca suyunun bulunduğu Oylat, İnegöl Belediyesi’nin yaptığı yatırımlarla gün geçtikçe gözde yerlerden biri haline geliyor. Eski tesisleri yıkarak yenileyen belediye, Aşiyan ve Yeni Çağlayan otellerin yapımını tamamladı. Böylece Oylat’ın yatak kapasitesi de artmış oldu. Belediyeye ait tesis ile özel sektörün açtığı toplam 4 tesiste yatak kapasitesi bin 150’den bin 500’e çıktı. Tesislerde 45 derece sıcaklıkta çıkan kaplıca suyunun hiçbir işleme tabi tutulmadan direkt vücuda temas etmesi sağlanıyor. Oylat, temiz çevresi, güzel havası, kafeteryası, geniş park alanı ve eşsiz tabii güzellikleriyle ziyaretçileri adeta mest ediyor.

HER MEVSİMDE İLGİ BÜYÜK

Dört mevsim doluluk oranı ile çalışan otellere turist ilgisi her geçen yıl artıyor. Yerli turistlerin yanı sıra bölgeye son yıllarda yabancı turistler de akın ediyor. Oylat, özellikle Arap turistlerin gözdesi haline gelmiş durumda. Oylat’ın bir başka değeri olan mağara ise Türkiye genelinde işletmeye açılan 17 mağara arasında büyüklük bakımından 3’üncü sırada yer alıyor. Mağara, İnegöl’ün 17 kilometre güneydoğusunda bulunan Hilmiye köyünün bir kilometre güneyinde yer alıyor. Mağara içerisinde tavandan damlayan su damlacıkları, damlataş havuzlarında derinliği yer yer 3-4 metreyi bulan gölcükler oluşturuyor.

YENİ KÖYLÜ PAZARI

Oylat’a gelen yerli ve yabancı turistler, buradaki kadınlara iş imkanı hem de misafirlerin organik ürünlere daha kolay ulaşabilmesini sağlayan organik pazar ile karşılanıyor. İnegöl Belediyesi tarafından başka yere taşınan yeni köylü pazarı hizmete girerken, bin 400 metrekaresi kapalı alan, toplam inşaat alanı bin 850 metrekareye ulaşan pazarda her biri 32 metrekareden oluşan 22 adet dükkân bulunuyor.

SUYLA GELEN SAĞLIK

Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BEBKA destekli bir proje olan ‘Suyla Gelen Sağlık Merkezi (SUGESEM)’ hakkında bilgi verdi. Aktaş şunları kaydetti:

”Klasik hamam kültüründen ziyade, insanların geldiğinde eğlenip dinlenebilecekleri, spa merkezleri, doktor kontrolünde hizmet alabilecekleri bir merkez olacak. SUGESAM projesi ile sağlık turizm tesislerine çok modern ve elit bir tesis kazandırmak istiyoruz. SUGESAM projesi ile Oylat’ın şifalı suları, saunalar, buhar odaları, terapi jakuzileri, masaj odaları, dinlenme mekanları, özel odalar ve son derece modern hamamları ile insan sağlığına hizmet için sunulacak. Tesisin zemin katında spa merkezi, birinci ve ikinci katında özel odalar olacak. Kâr marjını da yükseltecek projenin maliyeti 493 bin 335 TL. Bu tutarın 246 bin 667 TL’lik kısmı hibe desteğinden karşılanacak. Projemizin 12 ay içerisinde tamamlanması planlanıyor.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X