Oyuncağa güvenlik standardı

Oyuncakla birlikte verilen kullanma talimatı ve güvenlik bilgileri, tüketicilerin kolayca anlayabileceği şekilde Türkçe hazırlanacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı gerekli hallerde, ciddi risk oluşturan ürünleri imha edecek veya işlevsiz hale getirecek.

Oyuncağa güvenlik standardı
HABERİ PAYLAŞ

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı.

Özellikle oyun amaçlı tasarlanmasına bakılmaksızın 14 yaş altı çocuklar tarafından kullanılan ürünleri kapsayan yönetmeliğe göre, oyuncakların güvenliği ile ilgili temel gereklilikler, piyasaya arzı, dağıtımı ile denetimine ilişkin esaslar belirlendi. Gerekli durumlarda tüketicilerin sağlık ve güvenliğinin korunması amacıyla piyasaya arz edilen oyuncaklardan numune alınarak, test edilecek. Ayrıca inceleme yapılarak, şikayetler ile uygun olmayan ve geri çağrılan oyuncakların kaydı tutulacak. Bu faaliyetler hakkında dağıtıcılar da bilgilendirilecek.

BİLGİLER TÜRKÇE YAZILACAK

İmalatçılar kayıtlı ticari isim veya marka ile kendilerine ulaşılabilecek adreslerini oyuncağın üzerinde, ambalaj üzerinde veya oyuncakla birlikte verilen bir belgede gösterecek. Söz konusu adres, imalatçı ile irtibata geçilebilecek tek bir yeri belirtecek. Ambalajsız satılan küçük oyuncaklarda ise üzerlerine iliştirilmiş uygun uyarılar yer alacak. Oyuncakla birlikte verilen kullanma talimatı ve güvenlik bilgileri, tüketicilerin kolayca anlayabileceği şekilde Türkçe hazırlanacak. Ayrıca, oyuncağa ilişkin ‘AT uygunluk beyanı’ da düzenlenecek. Oyuncaklar, öngörülen ve normal kullanım süreleri boyunca temel güvenlik gereklerine uygun olacak. Ayrıca, piyasada bulundurulan oyuncaklar ‘CE’ işareti taşıyacak. Bakanlık, gerekli hallerde, ciddi risk oluşturan ürünleri imha edecek veya işlevsiz hale getirecek. Yönetmelik, 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X