Oyuncağa milli kimlik

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü İbrahim Kılıçaslan, ‘Milli Oyuncak Projesi’ çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

Oyuncağa milli kimlik

Anne ve babaların oyuncaklarda kullanılan boyalarda kimyasal olup olmadığı konusunda endişeleri bulunduğunu belirten Kılıçaslan, ”Çocuklar oyun oynarken bu oyuncakları ağızlarına götürüp sağlık açısından problemlere neden olabiliyor. Biz burada güvenilir, milli oyuncak yapmak istiyoruz. Bunun da anne ve babalarda karşılığının olacağını düşünüyorum” dedi.

Kılıçaslan, oyuncakları yerli karakterler oluşturarak üretmek istediklerini dile getirerek, oyuncakların milli olmasının önemine değindi. Oyuncakların kültürel ve eğitim alanında derinliği bulunduğuna dikkati çeken Kılıçaslan, ”Dolayısıyla biz hem kültürel hem de eğitim düzeyindeki derinliğini oluşturacak, Türkiye’de bu sanayinin gelişmesini sağlayacak bir adım atıyoruz. Bununla ilgili ilk olarak Düzce Üniversitesi ile anlaşma yaptık” diye konuştu.

İTHALAT BAĞIMLILIĞI

Söz konusu mutabakata plastik üreticilerini de dahil ettiklerinin altını çizen Kılıçaslan, ”Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, TRT Çocuk, Mesleki Eğitim ve Öğretim Sistemini Güçlendirme Projesi (MEGEP) ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığından (TİKA) destekle bir oyuncak ekosistemi kurmak istiyoruz. Bu ekosistemle Türkiye’yi hem eğitimde hem de kültürde kendi değerlerimizi kullanırken aynı zamanda ithalat bağımlısı olmaktan da kurtaracağız” ifadesini kullandı. Kılıçaslan, milli oyuncak çalışmaları kapsamındaki ilk adımın Düzce’de oyuncak OSB kurulma çalışmalarıyla atıldığını vurguladı.

ÇİZGİ FİLMLERDEN ÖĞRENECEKLER

Oyuncak OSB’de plastik, ahşap, metal ve en önemlisi yazılımı da içeren elektronik oyuncaklar üretmeyi planladıkları bilgisini veren Kılıçaslan, sözlerini şöyle tamamladı: ”Biz oyuncağı sadece oyuncak olarak görmüyoruz. Oyuncak, çocuğa kültürü yansıtan, eğitimde kullanılan bir olgudur. Hem kültür hem de eğitim boyutu var. Biz bu boyutları toplamak istiyoruz. Özellikle bunu TRT Çocuk kanalında çizgi filmlerle desteklemek istiyoruz. TRT’de çizgi film karakteri oyuncak oluyor. Oyuncak marketlerine bakın, televizyonda hangi çizgi film karakteri varsa onun oyuncakları satılıyor. Biz bunu çizgi film karakterleri ile milli ve medeniyetimizi yansıtan oyuncaklar ile göstermek istiyoruz. Çocuklar hem medeniyetimizi televizyondaki çizgi filmden öğrenecekler hem de bunlarla oynayacaklar.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X