Özel okullara ücret ayarı

Milli Eğitim Bakanlığı, özel okulların yüksek zam yapmasına engel olmak için bu yıl artış sınırı getirdi. Yeni eğitim yılı için ücretlerini bu ay açıklayacak özel okullar, geçen yılki fiyatın üzerine en fazla yüzde 13.36 zam yapabilecek.

Özel okullara ücret ayarı

Özel okulların keyfi zam uygulamalarına, Milli eğitim Bakanlığı (MEB) sınırlama getirdi. Kimi okulların yüzde 30’a varan yıllık fiyat artışlarına sınır getirildi.

Yeni eğitim- öğretim dönemi için kayıtlar başladı. Yıllık ücretlerini bu ay açıklayan özel okullar, geçen yılki fiyatın üzerine en fazla yüzde 13.36 zam yapabilecek.

Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre; özel okullar ara sınıflar için yıllık ücretlerini (Y.İ, ÜFE+TÜFE)/2 oranına, en fazla yüzde 5 oranında artış yaparak belirleyebilecek. Özel okullar fiyatlarını, Ocak ile Mayıs ayı arasında açıklamak zorunda. Okullar, ücret artışlarını, fiyatlarını açıkladıkları aydan önceki 12 aylık enflasyona göre belirleyebilecek. Bu durumda maksimum zam oranı, fiyatın açıklandığı aya göre değişebilecek.

Örneğin; bir özel okul bu ay en yüksek; Nisan 2014 ile Mart 2015 arasındaki 12 aylık enflasyona göre yapılan hesaplamayla yüzde 13.36 zam açıklayabilir. Mayıs’ta yıllık fiyatını duyuracak özel okulun ücreti de Nisan’da açıklanacak 12 aylık enflasyon rakamına göre belirlenecek.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, yeni sistem ile yüksek zamların önüne geçtiklerini söyleyerek, “Yönetmelik ile okulların yapacağı en yüksek zamma sınırlama getirdik. Okullar formülümüze göre zamlarını belirleyip, MEBBİS’e girecekler” dedi.

Özel okula ilk kez kaydolan çocukların okul fiyatlarında belki bir istismar olabileceğini belirten Yelkenci, “Kontroller ile de yüksek ücret alınmışsa bu hemen ortaya çıkabilir” diye konuştu. Yelkenci, bir sonraki eğitim yılında zamların sistemde otomatik hesaplanacağını kaydetti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X