‘Panorama Bursa’da inşaat başladı

Osmangazi Belediyesi tarafından tasarlanan ve dünyanın ikinci tam panoramik müzesi olma özelliği taşıyan Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi’nde inşaat başladı.

‘Panorama Bursa’da inşaat başladı

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Osmanlı İmparatorluğu’nun beylikten cihan devletine giden yolculuğunun üç boyutlu resmedilerek anlatılacağı müzenin Bursa’ya büyük bir değer katacağını söyledi. Dündar, Kamberler Parkı’nın yanında toplam 4 bin 300 metrekare alan üzerine inşa edilecek müzenin inşaat sahasını gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi’nin Osmangazi Belediyesi’nin prestij projelerinden bir tanesi olduğunu ifade eden Başkan Dündar, “Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi, Osmangazi ve Bursa’nın adını uluslararası alanda duyuracak vizyon projelerden bir tanesi olacak. Bursa’nın fethinin üç boyutlu olarak resmedileceği müze, mimarisi ile de bütün dikkatleri üzerine çekecek. Projemizin ihale sürecini bitirdik. İnşaat çalışmalarına başladık. Önümüzdeki günlerde temel atmak resmi bir tören düzenleyeceğiz. Çalışmalar devam ediyor. Bir aksilik olmazsa müzeyi 700 iş günü içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

Başkan Dündar, Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi’nin Bursa’da bir anıt eser olacağını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Projemiz, şehrimize tarihi ve kültürel açıdan büyük zenginlik kazandırırken, başta turizm olmak üzere Bursa’ya birçok noktada artılar katacak. Yerli ve yabancı tüm ziyaretçilerimize Osmanlı’nın kurulduğu yerde, köklü tarihine yolculuk edebilme imkanı sunacak. Projemizde üniversite ve akademik odalarla iş birliği içerisinde çalışmalar yürüttük. Aynı zamanda Türkiye’nin en önemli tarihçileri de bizlere danışmanlık yaptı. Bursa adına önemli bir proje. Şimdiden kentimiz ve vatandaşlarımız adına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

FETİH 3 BOYUTLU ANLATILACAK

Bursa’nın fethini anlatacak olan Panoramik Müze, 40 metre çaplı dairevi bir yapıda inşa edilecek. Yapının alt platformuna, yan duvarlarına ve tavanına 360 derecelik panoramik resim ve onu tamamlayan üç boyutlu çalışma yapılacak. Seyirci platformuyla yan duvarlar arasındaki 3 boyutlu platformda, perspektife uygun olarak değişik boyutlarda, döneme ait mimari unsurlar yer alacak.

Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi, dünyadaki diğer panoramik müzelerin aksine, kubbeli olarak tam panoramik şekilde inşa edilecek. Kubbe içerisine yapılacak olan 3 boyutlu resim, ziyaretçilere uçsuz bucaksız bir gök kubbe altında olduğu intibaını verecek. 3 boyutlu platformun bitiminde yükselecek olan kubbedeki resimle, müze, ziyaretçilerini içine alarak, asırlar öncesine götürecek. Müze, aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nun, beylikten cihan devletine doğru giden yolculuğunu ve bu yolculuğun en önemli noktalarından birisi olan Bursa’nın fetih anını, etkileyici bir şekilde göstermiş olacak.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X