Papa, Patrik ve Çipras, Midilli’de buluştu

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco ile Fener Rum Patriği Bartholomeos’un yanı sıra Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ülkelerindeki savaştan ve iç karışıklıklardan kaçan binlerce mültecinin kaldığı Midilli Adası’nda bir araya geldi.

Papa, Patrik ve Çipras, Midilli’de buluştu
HABERİ PAYLAŞ

Mültecilerin en yoğun bulunduğu Midilli Adasını ziyaret eden Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Yunanistan Başbakanı Çipras ile Moria kampını ziyaret etti. Göç Politikaları Bakan Vekili Yannis Muzalas da kamp ziyaretinde hazır bulundu. Papa ve Bartholomaos, burada mültecilerin bulunduğu alanı gezdi. Papa bu sırada, özellikle çocuklara yakın ilgi gösterdi.

Kampta mültecilere seslenen Papa Francesco, “Mülteciler, geride her şeylerini bırakmanın acısını taşıyorlar. Buraya sizin hikayelerinizi duymaya ve sadece yanınızda olmaya geldik. Bu insani krize tüm dünyanın dikkatini çekmek için buradayız ve bu krizin çözüme ulaşması çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Konuşmaların sonunda, Papa Francesco, Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Atina Başpiskoposu Leronimos, ortak bir bildiriye imza attı. Bildiride, sığınmacı krizinin durdurulması için uluslararası bir mutabakatın sağlanması çağrısı yapıldı. Bildiride ayrıca, Ortadoğu’daki sorunların barışçıl bir şekilde çözüme kavuşturulması isteğinde bulunuldu ve sığınmacıların evlerine güven içinde dönmelerinin sağlanmasının önemi ifade edildi.

PAPA 10 MÜLTECİYİ YANINDA GÖTÜRECEK

Ziyaret sonrasında Papa’nın, 10 mülteciyi yanında götüreceği de açıklandı. Buna göre, 20 Mart tarihinden önce gelen, özürlü ya da hastalığı bulunan, anne ve babasını kaybetmiş olan farklı uyruklulardan 10 kişinin tespit edileceği açıklandı. 

DUA EDİP DENİZE ÇELENK BIRAKTILAR

Papa Francesco, Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Yunanistan Başbakanı Çipras’ın son adresi Midilli Limanı oldu. Papa buradaki konuşmasında da, Moria kampındaki çağrısını yineledi. Dini liderlerin dualarından sonra kaçak geçişlerde hayatını kaybederler anısına denize çelenk bırakıldı. Bu sırada denizde Yunan Sahil Güvenliği karada da polis sıkı güvenlik önlemleri aldı. Papa törenin ardından Midilli’den ayrıldı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X