Paralel fırtınada söz bilirkişinin

‘Paralel devlet yapılanması’ kapsamında 4 adrese düzenlenen baskında 150 klasör evrak ve 10 bilgisayara el konuldu.

Paralel fırtınada söz bilirkişinin

Bağış adı altında usulsüz para toplandığı ve bu paraların gizli odalarda saklandığı iddiasıyla ‘Gülen Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen Yıldırım ilçesindeki Orhangazi Üniversitesi ile, Ataevler’deki Uludağ Kültür ve Eğitim Vakfı’na bağlı Özel Gevher Sönmez Yüksek Öğrenim Erkek Öğrenci Yurdu, İzmir Yolu’ndaki bir İşhanı’nın bodrum katındaki depo ve Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Gülcemal Tekstil’e polisin ‘eş zamanlı’ düzenlediği baskının yankıları sürüyor. 

‘FETÖ/PDY’ye üye olmaktan kara para aklamaya, örgüte bağış adı altında usulsüz para toplamak ve ödeme yapmayan bağışçıların mallarını ellerinden almak’ iddialarıyla ilgili olarak soruşturma için düğmeye basan polis, çarşamba günü bu adreslerdeki aramalarına günboyu devam etti. 

Dört ayrı yerdeki aramalarda toplam 150 klasör evrak ile 10 bilgisayara el konulduğu bilgisine ulaşıldı. Klasör dolusu evrak ve bilgisayar kayıtlarının  Vakıflar Genel Müdürlüğü müfettişlerince inceleneceği öğrenildi. Aynı kapsamda bu kurumlardaki tüm mali hesapların da bilirkişi tarafından kontrolden geçirileceği edinilen bilgiler arasında.

Bursa’daki ‘paralel yapılanma’nın en büyüğü olarak nitelendirilen soruşturmada, Uludağ Kültür ve Eğitim Vakfı’nın başkanı Ahmet Keşkekoğlu’nun vakıfla ilgili yürüttüğü tüm faaliyetler incelemeye alınırken polisin baskın düzenlediği OSB’deki fabrikanın sahibinin ise aynı vakfın 2008-2012 yıllarında başkanlığını yürüten Hilmi Gülcemal olduğu ortaya çıkmıştı.

Gülcemal Tekstil Sanayi ve Ticaret Ananonim Şirketi’nin sahibi Hilmi Gülcemal’in FETÖ’nün Bursa’da il yapılanmasının himmet, burs, kurban, zekat adı altında topladığı çek ve senet gibi yüklü miktardaki kayıt dışı parayı kendisine ait olan fabrikasında oluşturduğu gizli odalarda sakladığı iddia ediliyordu. 

Polisin baskın düzenlediği Cumhuriyet Mahallesi İzmir Yolu’ndaki bir İş Merkezi’nin Habib Nursi Alpaslan’a ait bodrum katında da son yapılan genel seçimlerin ardından usulsüzlüklerle ilgili bir çok evrakın koliler halinde saklandığı ileri sürülmüştü.

Soruşturma kapsamında, ‘FETÖ’nün Bursa İl İmamı olarak ise halen yurt dışında bulunan Cansun Sarıyıldız’ın adından söz edililiyordu. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X