<

Paralel yapı operasyonunda 5 tutuklama

Şırnak’ın İdil ilçesinde SYDV’nın hesaplarında usulsüzlük yaparak paraları paralel yapıya aktardığı iddiasıyla gözaltına alınan 19 kişiden 5’i tutuklandı.

Paralel yapı operasyonunda 5 tutuklama
HABERİ PAYLAŞ

İdil ilçesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın (SYDV) hesaplarında usulsüzlük yaparak yoksul vatandaşlara dağıtılması gereken paraları paralel yapıya aktardığı iddiasıyla gözaltına alınan 19 şüpheliden 5’i tutuklandı.

Şırnak Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla 11 adreste eş zamanlı gerçekleştirdiği operasyon kapsamında gözaltına alınan 19 şüpheliden 9’u emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakılırken, 10’u adliyeye çıkarıldı.

Savcılıktaki sorgularının ardından 3 şüpheli serbest bırakıldı. Tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedilen 7 şüpheliden aralarında SYDV Müdürü Enver T’nin de bulunduğu 5 şüpheli “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, nitelikli dolandırıcılık, rüşvet ve irtikap” suçlarından tutuklanırken, 2 şüpheli ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

“Sorumlular hakkında gerekli idari işlemler yapılacak”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Nesrin Çelik, “Tutuklu 5 kişiden 4’ü İdil Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı çalışanıdır. Bu 4 kişinin içinde Vakıf Müdürü de bulunmaktadır. Edindiğimiz bilgiye göre, bu kişilerin ihtiyaç sahibi vatandaşlar için vakıf mütevelli heyetince karara bağlanan yardımların bir kısmına el koymak suretiyle başka mahfillere (kamuoyunda Fetullah Gülen cemaat organizasyonu olarak bilinen) aktarmak suçundan yargılanmaktadır” diye konuştu.

Bakanlığın vakıflara aktarılan fonun kullanım ilkelerini belirlemekle yetkili ve görevli olan fon kurulunun sekretarya hizmetlerini yürüttüğünü ifade eden Çelik, “Bu itibarla, şu anda mahkemeye intikal etmiş iddialarla ilgili olarak, Bakanlığımız idari soruşturma başlattı. Soruşturma neticesinde elde edilecek bilgi ve belgelere göre sorumlular hakkında gerekli idari işlemler yapılacak” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X