Parmakları gözleri oldu

Dünyaca ünlü görme engelli ressam Eşref Armağan, Engelliler Haftası dolayısıyla eserlerini Konak Kültürevi’nde sergiledi. Ünlü sanatçı katıldığı söyleşide, hiç görmediği dünyayı nasıl resmettiğini anlattı.

Parmakları gözleri oldu

Doğuştan görme engelli dünyaca ünlü Türk ressam Eşref Armağan, Nilüfer Belediyesi’nin davetiyle Konak Kültürevi’nde hem sergi açtı, hem de söyleşiye katılarak merak edilen sanat hayatını anlattı. Resim sergisinin açılışını Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, eşi Seden Bozbey, Eşref Armağan ve çok sayıda sanatseverle birlikte yaptı. Dünyayı parmaklarıyla görüp tuvale aktaran yüzde yüz görme engelli Armağan’ın eserleri büyük ilgi gördü. Armağan’ın görmeden resmettiği eserleri görme engelli vatandaşlar da tuvallere dokunarak hissetti.

Bir nesneye dokunarak resmeden ve dünyada benzerine rastlanmayan özel bir yeteneğe sahip olan Eşref Armağan, her şeyi parmak uçlarıyla gördüğünü kaydetti. Armağan, ‘Harvard Üniversitesi’nde beni cihazın içerisine sokup resim yaptırdılar, beynime baktılar. Parmak uçlarım bir şeyi öğrenmeye başladığı zaman ya da algılamaya başladığında, gören insanların beyninde kullandığı yeri aydınlatıp harekete geçirmişim. Yani parmak uçlarımın göz gibi gördüğünü tespit ettiler. Bu, dünyada kimsede olmayan bir yetenekmiş. Bu, azmin, isteğin, inatçılığın ve ‘ben bunu yapacağım’ diye büyük bir hevesin neticesi. Hiç görmeyen bir insan olarak parmak uçlarımla dünyayı tanıdım ve resmederek insanlara mesaj vermeye çalışıyorum” şeklinde konuştu.

Hayatında hiç resim eğitimi almadığını kaydeden Eşref Armağan “Bütün teknikleri kendim araştırdım ve buldum. Dişçilerin kullandığı macun gibi bir macunum var. Ben onu ip haline getiriyorum, tuval üstünde çizgiler oluşturuyor ve ona göre boyuyorum” diye tekniğini anlattı.

Engellilere yeteneklerini keşfetmeleri için tavsiyelerde bulunan Eşref Armağan, ailelerin yardımının da önemli olduğunun altını çizdi. Armağan, “Önce engelinizi kabul edin, sonra da o işi isteyerek yapın, illa ki sonuca ulaşırsınız” diyerek engellilere de mesaj gönderdi.

Dünyaca ünlü görme engelli sanatçıyı Nilüfer’de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de çalışmaları hayranlıkla izlediğini belirtti.

Bozbey, Armağan’ın herkes için örnek olduğunu söyledi. Konak Kültürevi’nde açılışı yapılan resim sergisinin ardından Eşref Armağan Serdar Şafak Sahnesi’nde söyleşiye katıldı. Sanatçı bir taraftan hayat hikayesini anlatırken, diğer taraftan da sahnede resim yaptı.

Söyleşinin sonunda Armağan yaptığı resmi Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e armağan etti. Armağan’ın eserlerinin yer aldığı sergi Konak Kültürevi’nde 14 Mayıs’a kadar izlenime açık kalacak.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X