‘Parti kapatma dönemi geride kaldı’

TBMM Başkanı Çiçek, CHP ve MHP’nin kapatılacağı iddialarına ilişkin, “Parti kapatma dönemi artık geride kaldı. Bunlar artık çok eski dönemin kalıntılarıdır” dedi.

‘Parti kapatma dönemi geride kaldı’
HABERİ PAYLAŞ

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “partilerinin kapatılması için çalışmaların olduğu” yönündeki sözlerine ilişkin, “Parti kapatma dönemi artık geride kaldı. Bunlar çok eski dönemin kalıntılarıdır. Partilerin kapatılması hiçbir zaman demokrasiyle bağdaşır husular değildir” dedi.

Çiçek, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’e iadeiziyaret bulundu. Basına kapalı gerçekleşen ve yaklaşık 45 dakika süren kabulde, AK Parti İstanbul Milletvekili Abdülkadir Aksu’da yer aldı.

Ziyaretin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çiçek, zaman zaman Meclis Genel Kurulu’nda gerginliklerin olduğunu, yaşananların tasvip edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Genel Kurulun müzakere yeri olduğunu ve söz konusu müzakerelerin de nasıl yapılacağının bugüne kadarki teamüller ve Meclis İçtüzüğü’nde yazılı olduğuna dikkati çeken Çiçek, “Bunların dışına çıkıldığında, bu türlü gerginlikler oluyor. Tabii mesainin uzun sürmesi, artık işin sonuna gelinmiş olması başkaca sebeplerdir. Maalesef tansiyonu yükseltiyor. Tavsiye etmekten başka yapacağımız bir şey yok. Bunu da müteaddit defa yaptık. Ümit ederiz, son müzakerelerde daha sükunet içeresinde bu işler yürütülsün. Kaldı ki 5 Nisan’da kapanacağına göre son çalışma ayındayız. Temenni ederiz, herkes Meclis’e gelsin ama gerginlik içerisinde olanların bir kısmı da Meclis’te olamayabilecektir. Daha hoş seda bırakarak, bu müzakereleri yapmak varken, gerginlik bu sürece de uygun düşmüyor” diye konuştu.

Çiçek, bir gazetecinin, “CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’yi kapatma yönünde çalışmalar olduğunu iddia etti. MHP yönetiminde de bu tarz iddialar var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna, şu cevabı verdi:

“Parti kapatma dönemi artık geride kaldı. Bunlar çok eski dönemin kalıntılarıdır. Partilerin kapatılması hiçbir zaman demokrasiyle bağdaşır husular değildir. Çok istisnai hallerde bu yola başvurulabilir ama artık Türkiye o kadar çok parti kapattı ki, partisi kapatılmayan toplumsal kesim kalmadı. Bunun hiçbir faydası da olmadı. Dolayısıyla böyle bir çalışma var mı yok mu bilmiyorum, bir iddia üzerine bunu yapamam ama parti kapatmaları doğru bulmam.”

“AK Parti’yi eleştirecek konu bulmakta zorluk çekiyorlar”

Öte yandan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de, CHP ve MHP’nin kapatılacağı yönündeki iddialara ilişkin, “Siyasetin özgürlük alanını genişleten AK Parti’ye, ‘muhalefet partilerini kapatmaya çalışıyorsunuz’ demek kadar haksız bir şey olamaz” dedi.

Şahin, AA muhabirinin, CHP ve MHP’nin kapatılmak istendiği yönündeki iddialara ilişkin sorularını yanıtladı. 

Bir siyasi partinin, başka bir siyasi partiyi kapatma ya da kapattırma yetkisine ve imkanına sahip olmadığına dikkati çeken Şahin, “Kaldı ki biz AK Parti olarak en güçlü olduğumuz dönemde, iktidardayken, hakkında kapatılma davası açılmış olan bir siyasi partiyiz. Sanıyorum bu siyasi partilerimizin değerli yöneticileri, AK Parti’yi eleştirecek konu bulmakta zorluk çekiyorlar” dedi. 

AK Parti’nin 2010 yılında siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıran anayasa değişikliği yaptığını anımsatan Şahin, söz konusu süreçte muhalefet partilerinin tutumunu hatırlattı.

Şahin, şunları söyledi:

“Meclis’te bu değişiklikler görüşülürken hem CHP hem MHP, Meclis’e girip oy kullanmadılar. Kaldı ki orada 330 oyun altında kaldığı için, siyasi partilerin kapatılmasını tamamen ortadan kaldıran bir maddeye destek bulamadık. 

O zaman BDP de girip destek vermedi. Eğer muhalefet partileri, bizim AK Parti olarak hazırladığımız o anayasa değişikliğine destek verselerdi, şu an Türkiye’nin gündeminde artık parti kapatma diye bir konu asla söz konusu olmayacaktı.

Ama biz yine de o anayasa değişikliğinde siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştırdık. Üçte iki oy çoğunluğu arayan bir düzenleme yaptık. O sadece AK Parti’nin oylarıyla Meclis’ten geçti. Milletimiz yüzde 58 oyu ile referanduma destek vererek yasalaştırdı.

Ayrıca kapatılan siyasi partilerin kapatılmaya neden olan milletvekillerinin milletvekilliği düşüyordu. Biz bunu da ortadan kaldırdık. Yani siyasetin özgürlük alanını genişleten AK Parti’ye, ‘muhalefet partilerini kapatmaya çalışıyorsunuz’ demek kadar haksız bir şey olamaz. Bize teşekkür etmeleri lazım. Gerek CHP gerek MHP yöneticileri, AK Parti’ye teşekkür etmesi lazım, ‘Siz siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştırdınız’ diye. Hatta özür dilemeleri lazım, ‘size tamamen kapatmayı sağlayacak düzenlemede destek vermediğimiz için sizden özür diliyoruz’ demeliler. Ama buna rağmen bunları söylüyor olmalarını son derece yakışıksız beyanlar olarak değerlendiriyorum.”

“Siyasi partiler hükmi şahsiyet olarak yaşamalıdır”

Artık Türkiye’de hiçbir siyasi partinin kapatılmaması gerektiğini belirten Şahin, “Eğer siyasi partilerin yöneticileri arasında yasa dışı birtakım işler içerisinde olanlar varsa onlar siyasetin dışına, yine yargı kararıyla itilir. Ama siyasi partiler hükmi şahsiyet olarak yaşamalıdır. Çünkü bir siyasi partiyi kapattığınızda başka bir siyasi parti olarak kurulup yoluna devam edebiliyor. O nedenle biz siyasi partilerin kapatılmasına kökten karşı olan bir partiyiz. Bu konuyu mümkün olduğu kadar da zorlaştıran değişiklikleri yaptık” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X