‘Parti kapatmaya karşı anayasayı değiştirmeliyiz’

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, “Parti kapatmaları kökünden kazımak için anayasa değişikliği yapalım diyoruz. Demokrasi üzerindeki gölgeleri tamamen kaldırmamız gerekir” dedi.

‘Parti kapatmaya karşı anayasayı değiştirmeliyiz’

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, gazetecilerin, parti kapatmalarla ilgili anayasa değişikliği teklifi verip vermeyeceklerine ilişkin sorularını yanıtladı.

MHP ve CHP’nin parti kapatmalarına yönelik endişelerini dile getirdiklerini belirten Elitaş, şöyle konuştu:

“Böyle bir endişeye mahal yok. Eğer hala endişeniz, korkunuz varsa… Demokraside olmaması gerekir. Mevcut Anayasa’ya göre öyle bir durum söz konusu. Bunu tamamen kökünden kazımak için anayasa değişikliği yapalım diyoruz. Biz anayasa değişikliği teklifi verebileceğimizi ifade ediyoruz. Samimilerse bunu destekleyip prosedür çerçevesinde çok kısa sürede çıkarırız. 3 maddelik bir şey olacak.”

Elitaş, “Desteklemezlerse ne olur?” sorusuna, “Desteklemezlerse yapabilecek bir şeyimiz yok” karşılığını verdi.

Konuyu Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında Hükümet ile değerlendireceklerini ve netlik kazanacağını ifade eden Elitaş, “Biz grup olarak teklifi verelim kanaatindeyiz ama Sayın Başbakan ile bir istişare edeceğiz. Muhalefetin böyle bir endişesi varsa, demokrasi  üzerindeki gölgeleri tamamen kaldırmamız gerekir” dedi.     

Parti kapatmayla ilgili maddenin 2010 yılındaki anayasa değişikliği paketinde yer aldığını ancak TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada düştüğünü hatırlatan Elitaş, “Nasıl bir değişiklik olacağı” sorusuna, “O maddeye bakacağız; aynısı ya da yenisi olabilir” diye konuştu.

“Yetkili kurullarımızda değerlendiririz”

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ise AA muhabirine, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun anayasa değişikliği ile parti kapatmanın imkansız hale getirilmesine ilişkin sözlerini değerlendirdi. 

İktidarın elini geçirdiği tüm devlet kurumlarıyla muhalefet hakkında değişik senaryolar ürettiğini ve bunlarla bir algı yaratmaya çalıştığını ileri süren Gök, “Geçtiğimiz hafta bir milletvekilimize büyük bir saldırı gerçekleştirildi, bir suikast iddiasının tarafı gibi gösterilmeye çalışıldığı. Bu alçak iftiranın altında kaldılar” dedi.

Gelinen noktada iktidarın elinde bulundurduğu kamu gücüyle muhalefete yönelik yeni senaryolar peşinde olduğunun görüldüğünü ileri süren Gök, şöyle devam etti:

“Biz CHP olarak böyle bir tablonun hazırlandığını ve buna ilişkin çalışmalar yapıldığını anlıyoruz. Ancak CHP’yi kapatmaya kimsenin gücü yetmez. Buna cüret edecek kimse de çıkmaz. İktidar partisi samimi ise seçim barajı gibi demokratik konuların da olduğu bir öneri getirir, buna hep beraber bakarız.”

İktidarın parti kapatmayı ortadan kaldırmaya yönelik bir anayasa değişikliği ile gelmesi halinde bunu partinin yetkili kurullarında değerlendireceklerini belirten Gök, “Bu bir lütuf değildir. Samimilerse getirirler öneriyi, yetkili kurullarımızda değerlendiririz” ifadesini kullandı.    

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X