Pazara terör darbesi

Ankara’nın ardından İstanbul’da yaşanan terör saldırısı pazarı da vurdu. Kimsenin toplu alanlarda bulunmak istemediğini ifade eden esnaf, ”Pazarda müşteri yok. İşlerimiz yarı yarıya azaldı” şeklinde görüş belirtiyor.

Pazara terör darbesi

ASLIHAN AYDIN

İlkbahar meyve ve sebzeleri pazar tezgahlarında yerini almaya başladı. Karpuz, çilek, erik ve çağla satışa sunuldu. Ancak, bu iştah açıcı tabloya rağmen vatandaş, terör olayları nedeniyle yoğunluğun olduğu yerlerden uzak durmaya çalışıyor. Semt pazarları da bu durumdan nasibi alıyor. İhsaniye’deki Cumartesi Pazarı’nda tezgah açan esnaf dün de umduğunu bulamadı.

İhsaniye’de dün domates 2-3,5 liradan, biber 5-6 liradan, portakal 2,5 liradan satılırken, patlıcanın 5 liradan 2,5 liraya, kabağın da 4 liradan 2 liraya gerilemesi dikkat çekti. Salatalığın üzerine 3 liralık etiket konulurken, yeni mahsullerden bakla kilosu 4 liradan alıcı bekledi. İlk çıktığında altın ile yarışan eriğin fiyatı biraz düşse de, halen cep yakıyor. Erik 75 gramlık paketler halinde 5 liradan satılıyor. Çağla kilogramı 10 liradan müşterinin beğenisine sunulurken, çileğin fiyatı 7 liradan 6 liraya geriledi.

KARPUZ DİLİMLE SATILIYOR

Yavaş yavaş tezgahlarda yerini almaya başlayan karpuzun kilogramı 3 ile 5 lira arasında değişiyor. Pazarcı esnafından Barış Özdemir, havaların serin olması ve fiyatının henüz yüksek seyretmesi nedeniyle çareyi karpuzu dilimleyerek satmakta bulduklarını söyledi. Özdemir, Şili’den gelen üzümün bu hafta çıktığını ve kilosu 20 liraya alıcı beklediğini ifade etti.

LİMON VE BROKOLİ YÜKSELİYOR

Geçen hafta demedi 4-5 liraya satılan brokoli, bu hafta 7 liraya yükseldi. Pazarcı Şefik Akman, brokolinin yükselişi ile dikkat çektiğini belirterek, limonun da pahalı olduğunu kaydetti. Pazarda geçen hafta 75 kuruşa satılan limonun tanesinin bu hafta 1 liraya çıktığına işaret eden Akman, demirhindinin son zamanlarda ilgi gören meyveler arasına adını yazdırdığını vurguladı. Akman, ”Zihin ve iştah açıcı olduğu söylenen bu meyvenin tanesi 1,5 liradan satılıyor” dedi.

İŞLERİMİZ YARI YARIYA AZALDI

Pazarcı Şefik Akman, geçen hafta İstanbul’da yaşanan patlamadan çok etkilendiklerini belirterek, “İşlerimiz yarı yarıya azaldı. Kimse kalabalık ortamlarda bulunmak istemiyor” dedi. Pazarcı Metin Yetkin ise 2 haftadır işlerin düştüğünü kaydederek, “Pazarda müşteri yok. Kimse sokağa çıkmak, toplu alanlarda bulunmak istemiyor. Maalesef olumsuz yönde etkileniyoruz” diye konuştu.  

İŞTE SON FİYATLAR

 

Domates 2-3,5
Biber 5-6
Dolmalık biber 6
Nar 5
Üzüm 20
Marul 1,5-2
Brokoli 7
Taze fasulye 8
Salatalık 3
Karpuz 3-5
Çilek 6

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X