Pentagon duyurdu: Covid-19’u tespit eden mikroçip geliştirildi

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’da görevli bilim insanları koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında mikroçip geliştirdi. Mikroçip, salgın şüphesi taşıyanlara erken uyarı verecek.

Pentagon duyurdu: Covid-19’u tespit eden mikroçip geliştirildi

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs tüm hızıyla sürüyor. Salgına karşı aşı ve ilaç üretimi devam ederken, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’da görevli bilim insanları koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında mikroçip geliştirdi.

“Deri altına sokularak enfeksiyonları tespit edecek”

Savunma Ar-ge Projeleri Dairesi’nde (DARPA) görevli bilim insanları, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında ürettikleri cihazda, deri altına sokularak koronavirüs enfeksiyonunu tespit edebilecek bir mikroçip geliştirdiklerini açıkladı.

Bilim insanları, Covid-19 şüphesi taşıyan söz konusu kişinin diyalize bağlandığında koronavirüsü kandan çıkarabilen bir filtre de geliştirdi.

Geliştirilen çip, ilk kez bir televizyon programında görüntülendi.

“Gelen sinyaller yarın semptom göstereceğiniz anlamına geliyor”

DARPA’nın bulaşıcı hastalık doktoru olan emekli Albay Matt Hepburn katıldığı programda, sürekli olarak kanı test etmek için tasarlanmış doku benzeri bir jel gösterdi.

Hepburn, “Onu derinizin altına koyuyorsunuz, size vücudun içinde kimyasal reaksiyonlar olduğunu gösteriyor ve bu sinyal yarın semptom göstereceğiniz anlamına geliyor” dedi.

DHA

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X