Pentagon: YPG büyük oranda Fırat’ın doğusuna çekildi

Pengaton’dan Fırat Kalkanı haretıyla ilgili açıklama geldi: ”YPG’nin büyük oranda Fırat’ın doğusuna çekildiği görülüyor.”

Pentagon: YPG büyük oranda Fırat’ın doğusuna çekildi
HABERİ PAYLAŞ

ABD Savunma Bakanlığı, YPG’nin Fırat’ın doğusuna çekilmesi gerektiğinin dile getirildiğini ve bunun büyük ölçüde gerçekleştiğini duyurdu.

Pentagon’un açıklamasında, koordine edilmemiş operasyonların sadece IŞİD’in barınmasına ve saldırı planlamasına olanak sağlayacağı belirtildi.

Ayrıca ABD’nin, çatışmaların önüne geçmek için Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye ve uluslarası koalisyonun desteklediği güçlerle yakın işbirliği içinde olacağı vurgulandı.

ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk da Suriye’nin kuzeyinde TSK ile bazı Suriyeli muhalif gruplar arasındaki çatışmaların kabul edilemez olduğunu söyledi.

McGurk, sosyal medya mesajında, “IŞİD’in bulunmadığı bölgelerde yaşanan çatışmaları büyük bir endişe kaynağı olarak gördüğümüzü belirtmek istiyoruz” dedi.

Amerikalı yetkili, tüm silahlı taraflardan çatışmaya son vermelerini, IŞİD ile mücadeleye odaklanmalarını istedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X