Peşmerge IŞID`i üç cepheden vuruyor

Kürt güçleri Irak`ta IŞİD`e karşı üç cephede mücadele ediyor. Yoğun çatışmaların yaşandığı bölgede Peşmerge`ye PKK da destek veriyor.

Peşmerge IŞID`i üç cepheden vuruyor
HABERİ PAYLAŞ
Irak’ın Kerkük, Musul ve Rabia kenti yakınlarında Peşmerge ve PKK güçleri ile Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor.
 
KerküK’ün Tavuk nahiyesine bağlı ve IŞİD’in elinde bulunan Vahda, Adşaha ve Üzeyriye köylerine dün sabaha karşı Peşmerge ve PKK’lılar tarafından büyük bir operasyon düzenlendi. Köylerdeki IŞİD’lilerin karşılık vermesi üzerine bölgede şiddetli çatışmalar yaşandı.
Saatler süren çatışmaların ardından Adşaha ve Üzeyriye köyleri IŞİD’in elinden alınırken, çatışmalarda Peşmerge güçlerinden çok sayıda ölü ve yaralılar olduğu öğrenildi. Yaralı Peşmergeler, bölgeden alınıp hastanelere gönderilirken, çatışmalarda ölen IŞİD’lilerin sayısı ise henüz belirlenemedi.
 
IŞİD’E YOĞUN ATEŞ
 
Adşaha ve Üzeyriye köylerinden kaçan IŞİD’lilerin gittiği Vahda köyünde ise dün öğle saatlerinde Peşmerge sızma girişiminde bulundu. Bu sırada bölgeye uzun menzilli toplar, Katyuşa füzeleri ve ağır silahlarla donatılmış Peşmerge takviye olarak gönderildi. Peşmergeler Doçka toplar, Katyuşa füzeleri ve keskin nişancılarla IŞİD’lilerin bulunduğu alanları yoğun ateş altına aldı.
 
ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR
 
Yaklaşık 150 IŞİD militanının bulunduğu belirtilen Vahda köyünde çatışmanın sürdüğü bölgede savaş uçaklarının da keşif uçuşu gerçekleştirdiğin ancak uçakların hangi ülkeye ait olduğunun henüz belirlenemediği belirtildi. Çatışmalardan dolayı Kerkük-Dakuk yolunun ulaşıma kapatıldığını bildirdi.
 
RABİA’DA 30 NOKTAYA
 
Peşmergeler dün ayrıca Suriye sınırındaki Rabia bölgesinde IŞİD’in elinde bulunan 30 ayrı noktaya eş zamanlı operasyon başlattı. Operasyonda 22 bölge IŞİD’in elinde kurtarıldığı belirtilirken, buradan kaçan IŞİD’lilerin Rabia’nın içine kaçtığı belirtildi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X