Pet şişeyi kutuya koyanın kedisine mama bedava

Osmangazi Belediyesi, hem sokak hayvanlarının yiyecek ihtiyaçlarını karşılamak, hem de geri dönüşüme katkı sağlamak amacıyla, ‘Sokak Hayvanlarını Doyuran Geri Dönüşüm Kutusu’nu (Pugedon) hizmete soktu. Otomatik yemliğe atılan geri dönüşüm sayesinde sokak

Pet şişeyi kutuya koyanın kedisine mama bedava

Gerek sokak hayvanlarının daha iyi şartlarda yaşamalarını sağlamak adına yaptığı çalışmalarla, gerekse de geri dönüşüm konusunda geliştirdiği projelerle Türkiye’ye örnek olan Osmangazi Belediyesi, iki hizmeti bir uygulamada topladı. Pugedon adı verilen ve geri dönüşüm üzerine çalışan otomatik yemlikleri, ilçenin farklı birçok noktasına yerleştirecek olan Osmangazi Belediyesi, yemliklerin ilkini Merinos Parkı’nda hizmete soktu. Güneş enerjisi ile çalışan Pugedonlar, ön yüzünde bulunan iki gözün bir tanesine teneke kola kutusu, pet şişe, soda şişesi, meyve suyu kartonu, şampuan şişesi ve deterjan bidonları gibi atıkların atılması karşılığında, alt bölmede yer alan haznelerden bir tanesine mama döküyor. Ön yüzdeki diğer göze ise şişelerde kalan su döküldüğünde alttaki diğer hazne su ile doluyor.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ilçenin farklı noktalarında 12 adet Pugedon’u hizmete sokacaklarını belirterek, “Osmangazi Belediyesi olarak hem çevremizi temiz tutmak, hem de sahipsiz hayvanların yiyecek ihtiyacını karşılamak için çevreci pugedonları ilçemizin farklı noktalarına yerleştireceğiz. Pugedonlara her atılan pet şişe karşılığında alt bölümde bulunan kaba Osmangazi Belediyesi tarafından temin edilen kuru mamalar dökülecek. Böylelikle sokaklardaki sahipsiz kedi ve köpekler yiyecek bulmak için etraftaki çöpleri karıştırmadan pugedonlardaki mamalar ile karınlarını doyuracak. Sokak hayvanları hangi bölgelerde yoğun ise o noktalara pugedonları yerleştireceğiz. Hem çevre açısından hem de sahipsiz hayvanların aç kalmamaları açısından önemli bir uygulama” diye konuştu.

Merinos Parkı’nda hizmete sokulan pugedona ilk pet şişeyi atarak çalıştıran Başkan Dündar, çevredeki çocuklara da pugedonların nasıl çalıştığı konusunda bilgi vererek, bundan sonra geri dönüşüm atıklarını pugedonlara atmalarını istedi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X