Petrol fiyatları devleri eritiyor

Petrol fiyatlarının son 4 yılın en düşük seviyesine kadar gerilemesi, enerji şirketlerini zora soktu.

Petrol fiyatları devleri eritiyor
Ham petrol fiyatlarındaki düşüş, uluslararası enerji şirketlerinin hisse fiyatlarına da yansıyor.
 
Brent petrolün varil fiyatının, geçen hafta 82 dolar seviyelerine gerilemesi, uluslararası enerji şirketlerinin son dönemde borsadaki performanslarını etkiledi. New York Borsası’nda işlem gören uluslararası enerji şirketlerinden Statoil, BP, Total, Eni, Shell ve Chevron’un hisse senetleri, 4 ayda yaklaşık yüzde 9,3 ile yüzde 27,5 arasında değer kaybetti. Norveçli Statoil’in, 1 Temmuz’da 30,96 dolar olan hisse fiyatı, 7 Kasım itibarıyla yüzde 27,5 değer kaybederek, 22,46 dolara geriledi.
 
SERT DÜŞÜŞLER YAŞANIYOR
 
Aynı dönemde Fransız enerji şirketi Total’in hisseleri, 72,85 dolardan 58,13 dolara düştü. Şirketin hisselerdeki değer kaybı yaklaşık yüzde 20,2 oldu. İtalyan ENI söz konusu dönemde yüzde 25,2, İngiliz enerji devi BP yüzde 20,5, Hollandalı Shell yüzde 14,3, ABD’li Chevron ise yüzde 9,3 değer kaybetti. Statoil geçen haftayı 22,46, Total 58,13, ENI 41,02, BP 42,06, Shell 71,00, Chevron 118,80 dolardan kapatmıştı.
 
KAR MARJLARI DÜŞECEK
 
Merkezi Londra’da bulunan enerji piyasaları danışmanlık kurumu Energy Aspects’in petrol analisti Dominic Haywood, düşen petrol fiyatlarının uluslararası petrol devlerinin gelirlerinde azalmaya neden olacağı beklentisiyle hisse senetlerinde kayıplara yol açtığını söyledi. Büyük şirketlerin petrol fiyatlarındaki geçici düşüşlere hazırlıklı olduğunu ifade eden Haywood, uzun dönemli düşüşlerde ise şirketlerin gelir kaybedeceğini, sermaye harcamalarının azalacağını, kar marjlarının düşeceğini ve yüksek bütçeli projeler için daha az nakde sahip olacaklarını dile getirdi.
 
KRİTİK SEVİYE 80 DOLAR
 
Merkezi Londra’da bulunan bağımsız araştırma kurumu Capital Economics uzmanı Thomas Pugh, düşük petrol fiyatlarının uluslararası petrol şirketleri için düşük gelir anlamına geldiğini belirtti. Pugh, petrol fiyatlarının varil başına 82 dolar seviyesinde seyretmesi halinde, şirketlerin karlarının düşeceğine, 80 doların altında ise sermaye harcamalarının azalarak gelecek proje yatırımlarının etkileneceğine işaret etti.
 
4 YILIN DİBİNE İNMİŞTİ
 
Bu yıl 19 Haziran’da 115,19 dolar seviyelerine ulaşan brent petrolün varil fiyatı, 5 Kasım’da varil başına 81,78 dolara kadar düşerek, son 4 yılın en düşük seviyesine gerilemişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X