‘Piri Reis’ adına müze kurulacak

Gelibolulu ünlü denizci Piri Reis adına Çanakkale’de Piri Reis Müzesi ve Araştırma Merkezi kurulması planlanıyor.

‘Piri Reis’ adına müze kurulacak

Çanakkale Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ,  Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı kapsamında kente Piri Reis Müzesi ve Araştırma Merkezi kuracaklarını söyledi.

Dağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Vali Ahmet Çınar’ın Sağlık Bakanlığından müze olarak değerlendirilmek üzere Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğüne ait Çanakkale’deki binayı istediğini söyledi.

Bakanlığın bu talebe olumlu yanıt verdiğini ifade eden Dağ, “Binanın tesliminden sonra Gelibolulu olduğu bilinen Piri Reis için Çanakkale’de müze ve bir araştırma merkezi kurma çalışmalarına hemen başladık. Dünyada Piri Reis adına müze ve araştırma merkezi bulunmuyor” dedi.

“Denizin kenarında, kendi memleketinde, eski bir binada şehrin merkezine” Piri Reis’i yaşatacak bir merkez yapmaya çalıştıklarını dile getiren Dağ, şöyle konuştu:

“Sağlık Bakanlığı, Çanakkale Savaşları’nın 100. yılı dolayısıyla bina verdi biz de Çanakkale’ye 100. yıl hediyesi olarak Piri Reis Müzesi ve Araştırma Merkezi’ni kazandırıyoruz. Kütüphanelerden Piri Reis ile ilgili kitaplar, haritalar temin edilmeye başlandı. Piri Reis ile ilgili yayınlanmış yerli ve yabancı bütün eserler temin edilecek. Gemi maketleri sergisi olacak. Sizi geminin içinde hissettirecek bir simülasyon bulunacak.”

Çocuklar Piri Reis’i eğlenerek öğrenecek

Dağ, çocuklar için eğlence haline getirilmiş öğrenme odaları yapılacağını belirterek, binanın en alt katında kafe de bulunacağını söyledi.

Yaklaşık 280 bin liraya mal olacak müze ve araştırma merkezini yıl sonuna kadar açmış olacaklarını ifade eden Dağ, Ticaret ve Sanayi Odasınca kurulan bir Piri Reis Müzesi’nin bulunduğunu ancak yeni yapılanın daha kapsamlı olacağını anlattı.

İnteraktif müzecilik anlayışıyla tasarlanan merkezin, Piri Resi’in özellikle çocuklara öğretilmesi, gelecek nesillere daha doğru aktarılması adına önemli görev üstleneceğini vurgulayan Dağ, “Ayrıca kente Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi yapılması da gündemde. Özel İdare tarafından mimari bir yarışma yapılıyor. Yarışma birincisine göre mimarisi şekillenecek” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X