‘Piyade tüfeğinin üretimi için mücadele etmeyen alçaktır’

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk- İş) Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, özel sektörün milli piyade tüfeğinin üretimini üstlenmek istediğini söyledi.

‘Piyade tüfeğinin üretimi için mücadele etmeyen alçaktır’

Milli piyade tüfeğinin, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) işçisinin alın teri ve göz nuru olduğunu belirten Kavlak, ‘Milli piyade tüfeği bilginin, aklın, tecrübenin zaferidir. O tüfek sınır boylarında bu ülkeyi koruyan Mehmetçiğin güvencesidir. Bu tüfek sizler için iştir, aştır, gelecektir. Şimdi utanmadan sizin geleceğinize göz dikiyorlar. Bugüne kadar hiçbir şey yapmayanlar, kılını bile kıpırdatmayanlar, araştırma ve geliştirme için tek kuruş harcamayanlar, hazıra konmayı adet edinenler, MKEK’in kapısına dayanmışlar bu tüfeği istiyorlar. Ağızlarının suyu akıyor. Ama yağma yok. Biz varız, siz varsınız. Bunu onlara yedirmeyeceğiz. Sonuna kadar mücadele edeceğim. Mücadele etmeyen namerttir, alçaktır” dedi.

YARINA BİRŞEY KALMAZ

Kavlak, ”Şimdi 15 bin milli piyade tüfeği için mücadele edilmezse yarın bir bakarsınız ki ne piyade tüfeği kalmış, ne top, ne mermi, ne de barut. Bugün piyade tüfeğini verirsek, emin olun yarın ne maske, ne fişek, ne de tabanca kalır. Hiçbir şey kalmaz’ diye konuştu. Kavlak, 25 Mart günü Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Türk-İş’e yaptığı ziyaretteki, ‘Kıdem tazminatı konusunda özel bir düzenlememiz yok. Kimseyi mağdur etmeden, işçilerimizin hukuklarını hiçbir şekilde zedelemeden bu hususları hep beraber ele alacağız. Ne yapacaksak sendikalarla konuşacağız, öyle yapacağız’ sözlerini hatırlattı. Bu konuda Başbakan Davutoğlu’na bir kez daha teşekkür etti.

ÜCRETSİZ OKUYACAKLAR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) kuracakları vakıf üniversitesinde de önemli gelişmeler olduğunu dile getiren Kavlak, ‘KKTC Bakanlar Kurulu’ndan ön izni aldık. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Burada Türk Metal Sendikası üyelerinin çocukları ücretsiz okuyacak. İhtiyacı olanlar burs alacak” diye konuştu. Pevrul Kavlak, üyelerin çocuklarının orada en iyi hocalardan ders alacağını ve diplomalarının her yerde geçerli olacağını ifade etti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X