<

PKK’lılar mezarlığa bile patlayıcı döşemiş

Şırnak’ta terör örgütü PKK mensuplarına yönelik operasyonun sona ermesinin ardından kent merkezinde arama tarama çalışmalarını sürdüren güvenlik güçleri, teröristler tarafından mezarlığa yerleştirilen 6 el yapımı patlayıcıyı kontrollü şekilde imha etti.

PKK’lılar mezarlığa bile patlayıcı döşemiş
HABERİ PAYLAŞ

Kent merkezinde teröristlerin yakalanması, çukurların kapatılması ve barikatların kaldırılması, tuzaklanan patlayıcıların bertaraf edilmesi, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca 14 Mart’ta başlatılan operasyonun 82. gününde tamamlanmasının ardından güvenlik güçlerinin arama tarama çalışmaları sürüyor.

 

Patlayıcılar, inceledikten sonra imha edildi

 

Teröristlerin yoğun faaliyet gösterdiği mahallelerde güvenlik önlemleri üst düzeyde tutulurken, Cumhuriyet Mahallesi’nde arama yapan askeri birlikler, mezarlıkta terör örgütü mensuplarınca tuzaklanan 6 el yapımı patlayıcı buldu.

 

Çevrede güvenlik önlemi alınmasının ardından bomba imha uzmanları, çivi, bilye ve metal parçalarıyla güçlendirilen, kablo düzeneği bulunan patlayıcıları inceledi.

 

Klima gazı ve mutfak tüplerine tuzaklanan patlayıcılar, daha sonra kontrollü şekilde imha edildi.

 

Cami, okul ve kamu binaları hedef alındı

 

Kent merkezinde 507 terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği, 238 barikatın kaldırıldığı ve bin 598 el yapımı patlayıcının imha edildiği müşterek operasyonun ardından teröristlerin yol açtığı tahribat ortaya çıktı.

 

Teröristler tarafından 6 cami, 7 okul ve çok sayıda kamu binasının tahrip edildiği kent merkezinde 180 evin yakıldığı, çok sayıda ev ve iş yerine hasar verildiği belirlendi.

 

Güvenlik kaynakları, sokağa çıkma yasağının sürdüğü kentte halen çok sayıda patlayıcı bulunduğunu belirterek, bombaların imhasının ardından yasağın kaldırılacağını belirtti.

 

Askeri birliklerin ayrılmaya devam ettiği kentte hayatın normale dönmesi için çalışmalara başlandı.

 

Moloz kaldırma ve altyapı onarım çalışmaları sürüyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X