PKK’ya katılan ‘Kırmızı fularlı kız’ Rakka’daki çatışmada öldü

Antalya’daki Gezi olayları sırasında ‘Kırmızı fularlı kız’ olarak tanınan ve hakkında 103 yıl hapis istemiyle dava açılmadan önce PKK’ya katılan 24 yaşındaki Ayşe Deniz Karacagil’in, DEAŞ’a karşı YPG’nin Rakka’da yönelik operasyonda çatışmada öldü. Kızlar

PKK’ya katılan ‘Kırmızı fularlı kız’ Rakka’daki çatışmada öldü

Antalya’daki Gezi Parkı protestolarına katıldığı gerekçesiyle gözaltına alınan Ayşe Deniz Karacagil, 2 Ekim 2013 günü tutuklandı.

Polis sorgusunda taktığı ‘kırmızı renkli fuların sosyalizmi simgelediği’ yönünde sorular yöneltilen Karacagil, 11 Ekim günü Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nden Alanya- Mahmutlar L Tipi Kapalı Cezaevi’ne nakledildi.

Ayşe Deniz Karacagil hakkında Antalya 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, ‘kamu malına zarar vermek’, ‘kamu görevlisine karşı direnmek’, ‘toplantı gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet’, ‘terör örgütü üyeliği’ ve ‘kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşleri düzenlemek’ suçlamalarından ve bu suçları birden fazla işlemekten 24 yıldan 98 yıla kadar hapis cezası istendi.

Ayşe Deniz Karacagil hakkında ayrıca Hatay’da, Ahmet Atakan’ın ölümünü protesto gösterilerine katılmaktan, 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle Antalya 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde de dava açıldı. 4 ay 6 gün tutuklu kalan Karacagil, 6 Şubat 2014’te yurtdışı yasağı ve her hafta polis merkezine imza verme koşuluyla tahliye oldu.

KOD ADI ‘DESTAN YÖRÜK’

Eylemler sonrasında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) örgütü üyesi olmakla suçlanan ve tutukluluk günlerinin büyük bölümünü Alanya- Mahmutlar L Tipi Kapalı Cezaevi’nin A-11 koğuşunda, PKK terör örgütü üyeliğinden tutuklu 13 kadınla birlikte geçiren Ayşe Deniz Karacagil’in, 20 Mayıs 2014’te  PKK’ya katılarak dağa çıktığı iddia edildi.

Dağda ‘Destan Yörük’ kod adını aldığı belirtilen Ayşe Deniz Karacagil’in, örgüt elebaşlarından Murat Karayılan’la Kandil’de çektirdiği  fotoğraflar ve röportajı, PKK’yla aynı çizgide olan bir gazetede yayınlandı.

SOSYAL MEDYADAN ÖĞRENDİLER

Ayşe Deniz Karacagil, ana omurgasını PKK’nın Suriye’deki kolu YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin DEAŞ’a Rakka operasyonuna katıldı.

Enternasyonal Özgürlük Taburu’nun Rakka’da DEAŞ’la 29 Mayıs günü yapılan çatışmada öldüğü belirtilen Ayşe Deniz Karacagil’in annesi Nuray Erçağan ve babası Ömer Faruk Karacagil, ölüm haberini sosyal medyadan öğrendi.

Ayşe Deniz’in, Olympos’ta bir pansiyonda aşçı olarak çalışan annesi Nuray Erçağan ve Isparta’nın Keçiborlu İlçesi’nde oturan babası Ömer Faruk Karacagil, kızlarının ölüm haberi üzerine gözyaşlarına boğuldu.

Anne Nuray Erçağan, kızının ölüm haberini öğrendikten sonra Olympos’tan Antalya’ya geldi ve gelişmeler hakkında bilgi almaya çalıştı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X