Plan iptali krizine ‘ada’ bazlı çözüm

İnşaat sektörünü kilitleyen sorun ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çözüm hazırladı.

Plan iptali krizine ‘ada’ bazlı çözüm
HABERİ PAYLAŞ

Bir parsele itiraz nedeniyle planlar iptal olduğunda, yeni inşaat ruhsatı verilemiyor, devam edenler tadilat projesi yapamıyor, bitenlere de belediyeler yapı kullanma belgesi veremiyordu.

İnşaat sektörünü kilitleyen soruna Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çözüm hazırladı. Meclis’e gelecek torba yasaya göre, bir parselde imara aykırılık varsa tüm bölge yerine ilgili parselin olduğu ada incelenecek. Plan değişiklikleri artık parsel bazında değil, ada bazında olacak. Yanlış inşaat uygulamalarında tapuya şerh konacak

Haberi, Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz bugünkü köşesinden duyurdu.

Girişim sonuç verdi, plan iptali krizini ‘imar devrimi’ çözüyor!

Girişim… AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u ziyaret eden İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç yaptı, biz de 27 Ekim 2019 günü bu sütunlardan aktardık.

O ziyarette…

Bir parsele itiraz nedeniyle Bursa’nın inşaat gelişim bölgelerindeki planların yargı kararıyla iptal edilmesi sonucu doğan inşaat krizi ele alınmıştı.

Çünkü…

Planlar iptal olduğu için yeni inşaat ruhsatı verilemiyor, devam edenler tadilat projesi yapamıyor, bitenlere de belediyeler yapı kullanma belgesi veremiyordu. Bu da inşaat piyasasını kilitlediği gibi, sözleşmeye uyulamadığı için tazminat sorunlarına yol açıyordu.

Kısa adı İMSİAD olan İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Mustafa Andıç ziyarette Bakan Kurum’a şunu önermişti:

Sorunlu parselle ilgili işlem yapılabilir, tüm bölgeyi cezalandırılmamak gerekir. Bu da bir yasayla kesin çözüme kavuşturulabilir.”

Görüşmede İMSİAD Üyesi olarak hazır bulunan Bursa Milletvekili Ödünç konunun Bakanlık takibini sürdürdü.

O görüşme sonrası…

İMSİAD’ın çözüm amacıyla bir yandan Bursa-Ankara-İstanbul arasında yasa ve yargı turları, bir yandan da Büyükşehir ve plan iptallerinden en çok etkilenen Mudanya belediyeleri arasında çözüm formülü girişimleri devam etti.

Girişimlerde…

Finansmanını İMSİAD’ın sağlayacağı planları bölerek yapma konusunda plan bütünü için belediyeler arası koordinasyon aşamasına gelinmişti ki, sorunu kökten çözecek haber Ankara’dan geldi:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı imar kanunuyla ilgili bazı değişiklikleri de içeren yeni bir torba yasa 10 güne kadar Meclis’e geliyor.”

Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X