Plastik OSB atağı

Bursa ekonomisinin geleceğine yön veren projelere imza atan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), plastik ve kauçuk sektörlerine yönelik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni kazandırmak için harekete geçti.

Plastik OSB atağı
HABERİ PAYLAŞ

Sektör temsilcileri ile bir araya gelen BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Bursa’nın hedeflerine ve katma değerli üretime ulaşması için yeni nesil OSB’leri zaman kaybetmeden Bursa’ya kazandırmak istediklerini söyledi. Plastik ve kauçuk sektörünün üretim kapasitesi ile Avrupa’da ikinci, dünyada yedinci sırada yer aldığını, ancak katma değeri yüksek üretimde yeterli seviyede olmadığını kaydeden Burkay, firmaların sürdürülebilir büyüme ve katma değerli üretim modeline geçmeleri gerektiğini vurguladı.

YENİ NESİL ALAN ŞART

Burkay, sektör temsilcilerinin rekabet öncesi işbirliğini artırmaları gerektiğini ifade ederek, ”BTSO olarak Bursa’ya değer katan projeleri kentin ortak aklıyla hayata geçiriyoruz, sanayisindeki dönüşümü gerçekleştirirken firmaların, kentin ve ülkenin sahip olduğu zenginlikleri de ortaya çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Bursa’nın birçok Avrupa ülkesinden daha fazla ihracat yaptığına işaret eden Burkay, şöyle devam etti: “Bu noktada yeni nesil sanayi alanlarına ihtiyacımız var. Metrekaresi 600 doları aşan alanlarda katma değerli üretimi gerçekleştirmek kolay değil. BTSO bünyesinde yer alan sektörel konseylerimizden gelen taleplere baktığımızda; iş dünyası temsilcileri ilk olarak yeni yatırım alanları istiyor. Bu yüzden mekânsal planlamayı iyi yapmalıyız.”

İHTİSAS OSB’LER ÖNEMLİ

Katma değeri yüksek yeni ve özel ürünler geliştirmek için sektörün nitelikli, rekabetçi ve çevreyle barışık sanayileşmeye geçmesi gerektiğini vurgulayan Burkay, bunun için İhtisas OSB’lerin önemine işaret etti.

FİRMALARIN REKABET GÜCÜNÜ ARTIRACAK

BTSO öncülüğünde hayata geçirilen Teknoloji OSB (TEKNOSAB) projesinin kurulma işlemlerinin 10 ay gibi kısa bir sürede tamamlandığına dikkat çeken İbrahim Burkay, bölgedeki kamulaştırmaların da yakında sona ereceğini anlattı. Sektör temsilcilerinden gelen talepler doğrultusunda şimdi de Bursa’ya Plastik ve Kauçuk İhtisas OSB’yi kazandırmak için harekete geçtiklerini dile getiren Burkay, “Oyun planımızı iyi kurmalı, geleceğin Bursa sanayisini şimdiden hazırlamalıyız. Bu noktada Oda’mızın liderliğinde kurulacak olan ‘Plastik ve Kauçuk İhtisas OSB’, çevreye saygılı ve enerji verimliliğini göz önünde tutan bir yapıda hizmet verecek. Bu bölge firmalarımızın rekabet gücüne ve katma değerli üretimine büyük fayda sağlayacak” ifadelerini kullandı.

EN HIZLI BÜYÜYEN SEKTÖRLERDEN

21. Meslek Komitesi Başkanı Kağan Yeşil, plastik sektörünün kentin ve Türkiye’nin en hızlı büyüyen sektörlerinden birisi olma özelliğini koruduğunu söylerken; Bursa Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği (BURPAS) Başkanı İlker Biliktü, sektörün ihtisas OSB’ye büyük ihtiyacı olduğunu vurguladı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X