Poroşenko, BM’den Barış Gücü istiyor

Kiev yönetimi, Ukrayana’nın doğusundaki ateşkesin denetlenmesi için BM’den barış gücü istedi. Rusya yanlısı ayrılıkçı gruplar ise bunun, imzalanan barış anlaşmasının ihlali olacağını öne sürdü.

Poroşenko, BM’den Barış Gücü istiyor
HABERİ PAYLAŞ

Stratejik önemdeki Debaltseve kentini kaybeden Ukrayna, BM ve Avrupa Birliği’ni göreve çağırdı. 

Başkent Kiev’de toplanan Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu’nda konuşan  Devlet Başkanı Petro Poroşenko, barış gücünün ülkeye davet edilmesi konusunda BM’y başvurulmasına karar verildiğini açıkladı. ‘Bizim için en iyi format, BM tarafından görevlendirilen AB polis misyonudur’ ifadesini kullanan Poroşenko, sözkonusu adımın güvenliğin daha verimli bir güvencesi olacağını savundu.

ANLAŞMAYA AYKIRI

Ayrılıkçılar ise Petro Poroşenko’nun çağrısına karşı çıktı. Rus RIA haber ajansına konuşan ayrılıkçı lider Denis Puşilin, ‘Bu, Minsk anlaşmasının uygulanması için [hazırlanan] önlemler paketinin ihlali olacaktır. Bu nedenla buna son derece olumsuz yaklaşıyoruz. Dahası, Ukrayna’nın taahhütlerine uyacağının garantörü olan ülkelerle konuşmaya hazırız’ dedi.

Rusya’nın BM nezdindeki temsilcisi de, Poroşenko’nun önerisinin Ukrayna’nın Minsk anlaşmasının şartlarını yerine getirme niyetiyle ilgili şüpheler doğurduğunu söyledi

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X