Posta kutusu maliyetine Manhattan’da showroom

Empire States binası yakınındaki New York Türk Ticaret Merkezi’nden BTSO üyelerine seslenen İbrahim Burkay, ”Firmalarımız, posta kutusu maliyetine burada showroom sahibi oluyor. Bakanlığımızın destekleri büyük fırsat” dedi.

Posta kutusu maliyetine Manhattan’da showroom

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) heyeti, Ekonomi Bakanlığı öncülüğünde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliğiyle ve BTSO destekleriyle açılışı gerçekleştirilen New York Türk Ticaret Merkezi’ni inceledi. ABD ekonomisinin kalbi olan New York Manhattan bölgesinde ve Empire States’in hemen yanında olan merkez, Bursalı firmaların global pazarda etkin bir oyuncu olmasını sağlayacak.

BTSO, Bursalı firmaların dünya ekonomisine yön veren marka şehirlerdeki konumunu güçlendirmeyi sürdürüyor. Oda’nın destekleriyle New York’un en işlek bölgelerinden biri olan 5. Cadde’ye yakın bir konuma sahip Türk Ticaret Merkezi, Türk firmalarının ABD pazarındaki etkinliğini artırma hedefiyle açıldı. Ev tekstili, halı, konfeksiyon ve iş kontratları sektör temsilcilerinin yer aldığı merkezin Türkiye’nin Amerika kıtasındaki ihracat potansiyeline önemli katkı sağlaması bekleniyor. Merkezin 2 katında BTSO imzası bulunuyor. Söz konusu iki katta tekstil ve iş kontratları sektöründe faaliyet gösteren 14 firma yer alıyor.

YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI

BTSO heyeti New York’ta yer alan Türk Ticaret Merkezi’nde incelemelerde bulundu. BTSO Başkanı İbrahim Burkay, ticaret merkezlerinin Türkiye’nin 2023 ihracat stratejisi hedefleri doğrultusunda şirketlerin dünyaya açılmasını sağladığı söyledi. Ticaretin kurallarının değiştiğini, 20 yıl önceki gibi eline bavul alıp ülke ülke gezme devrinin kapandığını vurgulayan Burkay, Ekonomi Bakanlığı’nın ihracat noktasında sunduğu desteklerin firmaların dünyaya açılması için fırsat olduğunu dile getirdi. Burkay, bir ülkede ciddi bir aktör olmak için o pazarda mutlaka yerel oyuncu kimliği kazanılması gerektiğinin altını çizdi. Bu merkezlerle firmaların hedef pazarlarda yerleşik bir düzene sahip olacağını ifade eden Burkay şunları kaydetti: “Sektör temsilcilerimiz, New York’taki merkezimizde yeni müşteriler kazanarak, ihracatlarını artıracak. Merkezimiz aynı zamanda Empire States binasına yakın bir konuma sahip. Bugün dünyada birçok firma, bu bölgede yer almak için adeta yarışıyor. Birçok yabancı şirket, bu bölgede adresi olması için sadece posta kutusu satın alıyor. Bakanlığımızın maddi destekleriyle firmalarımız, posta kutusu maliyetine burada showroom sahibi oluyor. Bu destekler firmalarımız için büyük fırsat.”

İHRACATA OLUMLU YANSIYACAK

BTSO Başkanı Burkay, Ekonomi Bakanlığı tarafından bu merkezlerin masraflarının hedef ülkelerde yüzde 75’e, diğer ülkelerde ise yüzde 60’a varan oranlarda desteklendiğini belirtti. Bakanlığın her merkez için kira, istihdam ve dekorasyon konularında 2 milyon 350 bin dolara kadar destek sağladığına dikkat çeken Burkay, “İnanıyorum ki firmalarımız en yakın zamanda ihracatlarını daha da artıracak. ABD pazarında dış satımımız yüzde 10 artıyorsa, buradaki firmalarımızın ihracatı yüzde 70-80 artacak. Hedefimiz, Bakanlığımız ve TİM öncülüğünde bu merkezlerin sayısını daha da artırmak” diye konuştu.

HAYAL BİLE EDİLEMEYEN ÜLKELERE OFİS

İçişleri eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala,  Türkiye’nin ABD ile ekonomi ilişkilerin yeterli düzeyde olmadığını söyledi. Merkezin iki ülke arasındaki ihracatın artmasına büyük destek sağlayacağını anlatan Ala, “Bakanlığımız, TİM ve BTSO çok önemli bir işe imza atmışlar. Herkese teşekkür ediyorum. Merkezi gördüğümde heyecanlandım. Çok güzel bir konsept kurgulanmış. Firmalar da merkezden oldukça memnun. Hayal bile etmedikleri ülkelerde artık ofislere sahipler” ifadelerini kullandı. Türkiye Cumhuriyeti New York Başkonsolosu Ertan Yalçın da, New York’un dünya ekonomisinin başkenti olduğunu belirterek, “Merkezimiz, ülkemiz için büyük önem taşıyor” dedi. Ziyarette, Bursa Milletvekilleri Muhammed Müfit Aydın, İsmail Aydın ve Osman Mestan, BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Kuş, Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Gürses, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, KOSGEB Bursa Müdürü Erkan Güngör, DOSAB Başkanı Ersan Özsoy, Türk Hava Yolları New York Müdürü Cenk Öcal İle meclis üyeleri ve Bursa iş dünyası temsilcileri de hazır bulundu. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X