Prof. Dr. Ekrem Demirli, Yunus Emre’yi anlattı

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ekrem Demirli, Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Molla Kasım ve Yunus Emre’ konulu konferansta şeriat ile hakikat üzerine konuştu.

Prof. Dr. Ekrem Demirli, Yunus Emre’yi anlattı

Ördekli Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ‘Molla Kasım ve Yunus Emre’ konulu konferansa vatandaşların ilgisi yoğun oldu.

Programın açılış konuşmasını yapan İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ekrem Demirli, “2021 yılı, Yunus Emre Yılı olarak ilan edildi. Ben de, Yunus Emre’yi ciddi anlamda önemseyen biri olarak bu yıla katkı sağlamak istedim. Bir dil, bir düşünme biçimi demektir. Yunus Emre’nin şiirleri çok farklı yönlerden ele alınabilir. Yunus’un ana kavramı aşktır. İnsan yeryüzündeki maksatları bırakarak Allah için yaşamalıdır” dedi.

Yunus Emre’nin en önemli pirlerimizden olduğunu vurgulayan Demirli, “Yunus’un tarikatı, marifeti ve hakikati; Peygamberimizin dil içerisinde inşa ettiği şeriatın teferruatı olarak ortaya çıkıyor. 13’ncü yüzyıldaki dili 6’ncı ve 7’nci yüzyılda ortaya çıkmış olan devrim ile inkılaba bağlamazsak Yunus Emre’yi anlamamış oluruz” diye konuştu.

Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Cem Kürşad Hasanoğlu, konferans sonunda Prof. Dr. Ekrem Demirli’ye teşekkür etti.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X