Promosyona yılda 20 milyar lira harcanıyor

Ülkemizde promosyona yıllık harcanan 20 milyar liranın ortalama 8 milyar lirası, yılbaşı öncesinde yılın son 3 aylık döneminde gerçekleşiyor.

Promosyona yılda 20 milyar lira harcanıyor

Promosyon Ürünleri İmalatçıları ve Satıcıları Derneği (PROMOTÜRK) Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Gezer, yılbaşı yaklaşırken promosyon sektöründe üretimin yoğunlaştığını belirterek, Türkiye’de promosyona yılda yaklaşık 20 milyar lira civarında harcama yapıldığını tahmin ettiklerini söyledi. 

Güler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yılbaşı öncesi promosyon sektöründeki hareketlilikte, son yılların en canlı dönemini yaşadıklarını söyledi. 

İmalatçı üyelerin yılbaşı promosyonlarına yönelik talep edilen ürünleri yetiştirmek için üç vardiya çalıştığını belirten Güler, “Kapasiteler, yüzde 100’e ulaşmış durumda. Ekonomik durgunluğun yaşandığı dönemlerde, sektörümüzün yüzde 100 kapasiteyle çalışması, mutluluk verici” dedi. 

Özellikle üretim yönü güçlü firmaların yılın son 3 ayındaki cirolarının, yıllık cirolarının yüzde 40’ını oluşturduğunu vurgulayan Güler, promosyon çalışmalarındaki bereketin ilerleyen dönemlerde de devam etmesi temennisinde bulundu. 

Firmaların cirolarında belli bir bütçenin promosyon olarak belirlediğini dile getiren Güler, şunları kaydetti: 

“Ülkemizde yıllık promosyona harcanan paranın 20 milyar lira civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Bu rakamın ortalama 8 milyar lirası, yılbaşı öncesinde yılın son 3 aylık döneminde gerçekleşiyor. Yılbaşı için verilen promosyon siparişlerinde, alışılageldiği üzere ajanda, takvim, saat, hediyelik eşyalar, kalem, tekstil ürünleri, logolu çikolatalar en çok tercih edilenler arasında. Dünyada ve ülkemizde ekonomik krizler şiddetli olmadığı takdirde sektörümüzün çok verimli geçeceği bir yıl bekliyoruz.” 

Kaynak:  [Haber Kaynağı]

 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X