Putin, Aliyev ve Paşinyan’la görüşecek

Rusya Devlet Başkanı Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Dağlık Karabağ konusunu yarın Moskova’da görüşecek.

Putin, Aliyev ve Paşinyan’la görüşecek

Yarın Moskova’da önemli bir görüşme yapılacak.. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nİkol Paşinyan Rusya’da biraraya gelecek.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında 27 Eylül’de başlayan savaş, 10 Kasım 2020’de imzalanan anlaşma ile son bulmuştu.

Üçlü görüşmede, Dağlık Karabağ’a yönelik imzalanan bu ortak bildirinin uygulama süreci ele alınacak.. Kalıcı çözüm için atılabilecek adımların ele alınması planlanıyor.

Üçlü zirvenin yanı sıra Rusya lideri Putin’in Aliyev ve Paşinyan’la baş başa görüşmeler gerçekleştirilmesi de bekleniyor.

Karabağ’da Ermenistan’ın saldırları sonrası başlayan çatışmalar Azerbaycan’ın zaferiye noktalanmış,, Ermenistan’ın geniş bir alandaki 30 yıllık işgali sona erdirilmişti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ateşkesin ardından Dağlık Karabağ’da ermeni yetkililere riayet etmeyen silahlı oluşumların tehlike oluşturduğunu açıklamıştı.

Türkiye ve Rusya’nın ateşkesin denetlenmesiyle amacıyla kurduğu ortak merkezin ise önümüzdeki günlerde faaliyete geçmesi bekleniyor

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X