Putin Ulusal Güvenlik Stratejisi’ni değiştiriyor

Rusya Güvenlik Konseyi’nin, Devlet Başkanı Putin’in talimatıyla Ulusal Güvenlik Stratejisinde yeni bir düzenlemeye gideceği belirtildi.

Putin Ulusal Güvenlik Stratejisi’ni değiştiriyor
HABERİ PAYLAŞ

Güvenlik Konseyi Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, bugün yapılan stratejik planlama kurumlar arası komisyon toplantısında, Devlet Başkanı Putin’in talimatıyla 2020 yılına kadar geçerli olacak Ulusal Güvenlik Stratejisinin yeni şeklinin ele alındığı kaydedildi.

Açıklamada, “Rusya’nın sosyo ekonomik gelişimi ve ulusal güvenlik arasındaki temel ilişkiye dayanan stratejideki düzenlemeyle, ülke kaynaklarının en etkin şekilde kullanımı ve dış dünyaya yakınlaşması öngörülüyor” denildi.

Yapılan yeni düzenlemeyle aynı zamanda, “Rusya’nın ulusal çıkarlarına yönelik yeni tehditlere karşı ve ulusal önceliklerin hayata geçirilmesi için, devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının içeride ve dışarıda olumlu şartları oluşturma çabalarının birleştirilmesinin amaçlandığı” kaydedildi.

Strateji değişikliğinin planlı olarak her 6 yılda bir düzenlendiği kaydedilen açıklamada, mevcut Ulusal Güvenlik Stratejisi’nin 12 Mayıs 2009’da yine devlet başkanı tarafından onaylandığı hatırlatıldı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, geçtiğimiz temmuz ayında yaptığı açıklamada, dış politika ve stratejik planlama belgelerinin güncellenmesi ile Ulusal Güvenlik Stratejisi’nde düzenleme yapılması gerektiğini belirtmişti. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X