Putin yanlısı trollere ceza

Rusya’da Putin yanlısı propaganda yapmak için “troller” tutan ajansa açılan davada ajansın 1 ruble sembolik tazminat ödemesine karar verildi.

Putin yanlısı trollere ceza
HABERİ PAYLAŞ

Serbest gazeteci Lyudmila Savchuk, Putin yanlısı internet trollerini ifşa etmek için kimliğini gizledi ve İnternet Çalışmaları Ajansı’nda çalışmaya başladı.

Savchuk işten ayrıldıktan sonra ajansı “maaşları ödemediği ve çalışanlarıyla düzgün bir sözleşme yapmadığı” gerekçesiyle dava etti. Ancak Savchuk’un asıl amacı davayla Kremlin’in internette çalışan trollerini ifşa etmekti.

Mahkeme Savchuk’u haklı bularak 1 ruble sembolik tazminat ödenmesine hükmetti.

‘Amacıma ulaştım, mutluyum’

34 yaşındaki gazeteci, “Kazandığım zafer dolayısıyla çok mutluyum. Amacım internet trollerini gün yüzüne çıkarmaktı ve buna ulaştım” dedi.

Savchuk ve diğer çalışanların ayda 40 bin-50 bin ruble (yaklaşık 500-750 ABD doları) maaş karşılığında internet sayfalarına Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i öven mesajlar ve yorumlar yaptığı kaydedildi.

Kremlin ise İnternet Çalışmaları Ajansı ile herhangi bir bağı olmadığını savundu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X