‘PYD davet edilmişse boykot ederiz’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cenevre’de yapılacak Suriye görüşmeleriyle ilgili konuştu. Çavuşoğlu, “PYD davet edilmişse boykot ederiz” dedi.

‘PYD davet edilmişse boykot ederiz’

Cenevre’de yapılacak Suriye görüşmeleri öncesi NTV canlı yayınında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “PYD davet edilmişse boykot ederiz” dedi.

Türkiye’nin ve Körfez bölgesindeki diğer ülkelerin de, PYD’nin Suriye muhalefeti içerisinde yer almasına karşı olduğunu dile getiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “PYD Cenevre’de hangi sıfatla masada olacak. Suriye muhalefeti sulandırılmas isteniyor. PYD de, DEAŞ ve El Nusra gibi terör örgütüdür. Terör örgütlerinin görüşmede yeri yok” dedi.

PYD’nin Suriye muhalefeti içerisinde yer almasına karşı olduklarının altını çizen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM özel temsilcisi ve başka isimlerin ise PYD ile görüşme yapabileceklerini söyledi.  

KERRY VE HAMMOND’LA GÖRÜŞTÜ 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Suriye müzakerelerine davet konusu ele alındı.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) kış oturumu kapsamında temaslarda bulunmak üzere Strasbourg’ta bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu kritik telefon görüşmeleri yaptı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ile telefonda görüştü.

Edinilen bilgiye göre görüşmelerde, Suriye’deki son gelişmeler ve BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura’nın açıkladığı 29 Ocak tarihinde Cenevre’de BM gözetiminde rejim ve muhalefet arasında başlatılması öngörülen müzakereler ve müzakerelere davet hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile pazar günü de telefonda görüşen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, yine aynı gün Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile de telefon görüşmesi yapmıştı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X