‘PYD/YPG Fırat’ın batısında varlık gösteremeyecek’

Başbakan Yıldırım, “ABD’nin kararlılığını bir kez daha gördük ve hiçbir şekilde PYD/YPG unsurları Fırat’ın batısında varlık gösteremeyecekler, bu konudaki hassasiyetlerini bir kez daha teyit ettik.” dedi.

‘PYD/YPG Fırat’ın batısında varlık gösteremeyecek’
HABERİ PAYLAŞ

Başbakan Binali Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Türkiye – ABD ilişkilerini ne 15 Temmuz darbe girişimi ne de başka sorunlar asla ve asla bozmamalıdır, bozmasına izin vermememiz gerekir.” ifadelerini kullandı.

 

Yıldırım, Fetullah Gülen’in Türkiye’ye iadesine ilişkin, “Cezalandırılmak üzere ülkemize iadesi süreci hızlandırılabilirse, buradaki işbirliğimiz artarak devam ederse, Türk milletinin bu konudaki üzüntüsü, bu konudaki hayal kırıklığı da çok hızlı bir şekilde müspete dönecektir” dedi.

 

Başbakan Yıldırım, konuşmasında şunları kaydetti:

 

“ABD yönetimi, hem Sayın Obama hem Sayın Joe Biden açıkça bu darbeyi bugün de, bundan önceki dönemde de tasvip etmediklerini ve ‘demokrasiye yapılan bir hareket olduğunu’ ifade etmiştir. Bizim için geçerli olan budur, bunun dışındaki değerlendirmeler mutlaka halk arasında vardır, bu bir algıdır. Bu algıyı düzeltmek için zaten buradayız, bir aradayız. Eminim ki bu terörist başının iadesine yönelik süreçlerin sağlıklı işlemesi, vatandaşlarımızın zihnindeki bu algıyı da kısa sürede olumlu hale dönüştürecek, böylece var olan dostluğumuz daha artarak devam edecektir.”

 

“PYD/YPG unsurları Fırat’ın batısında varlık gösteremeyecek”

 

“Burada yapılan çalışmalarda ABD ile mutabık kaldığımız bir konu var, o daPYD unsurlarının asla Fırat’ın batısına yayılmamaları ve burada herhangi bir faaliyet içine girmemeleri yönündedir.” ifadelerini kullanan Yıldırım, “Bugünkü toplantımızda bu konuyu da değerlendirdik ve burada ABD’nin bu konudaki kararlılığını bir kez daha gördük ve hiçbir şekilde PYD/YPG unsurları Fırat’ın batısında varlık gösteremeyecekler, bu konudaki hassasiyetlerini bir kez daha teyit ettik.” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X