Recep Altepe: ‘Çanakkale Zaferi bir varoluş destanıydı’

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, asırlık zaferin ruhunu Bursa’da canlandıran ‘Çanakkale Savaşı Destanı Platosu’nu gezdi. Altepe, “Çanakkale Zaferi bir varoluş destanıydı” dedi.

Recep Altepe: ‘Çanakkale Zaferi bir varoluş destanıydı’

Büyükşehir Belediyesi tarafından Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı nedeniyle kurulan ‘Çanakkale Savaşı Destanı Platosu’, asırlık gururun ruhunu Bursa’da yaşattı. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı (FSM) hastane alanında kurulan ve vatandaşlardan yoğun ilgi gören ‘Çanakkale Savaşı Destanı Platosu’, Başkan Altepe’nin de büyük beğenisini kazandı. Çanakkale Savaşı yıllarını hatırlatan tiyatral gösterileri izleyen Altepe, platodaki sergileri de dikkatle gezdi, döneme ait fotoğrafları ilgiyle inceledi.

Altepe, Çanakkale ruhunu Bursa’ya taşıyan platonun önemine değinerek, “Büyükşehir Belediyesi olarak Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında Nilüfer FSM Bulvarı’nda kurduğumuz ‘Çanakkale Savaşı Destanı Platosu’ ile bir asır önce yaşananları, görsel olarak canlandıralım ve köklü tarihimizle ilgili ziyaretçileri bilgilendirelim istedik. Savaş sırasında Türk askeri Anadolu’yu bölmek isteyen düşmana karşı canla başla mücadele etmiş. Çanakkale Zaferi, bir varoluş destanıdır. Savaşta imanla ve inançla vatanını savunan şehitlerimizi minnetle anıyoruz” diye konuştu.

Başkan Altepe, plato ile 100 yıl önce yaşananların bugüne aktarılıp yeni nesillere tanıtılmasının amaçlandığını sözlerine ekledi.

Ziyaretçilerinin Çanakkale Savaşı’nı ve yüzyıla damgasını vuran Çanakkale Zaferi’ni, tiyatral gösterilerle izleyip bilgilerini pekiştirme şansı bulduğu platoyu, açıldığından beri binlerce kişi ziyaret etti, platoyu gezen yaklaşık 2 bin öğrenciye de şapka hediye edildi. Girişinde dev boyutta Çanakkale Anıtı’nın yer aldığı platoda, tarihi konsepte uygun çadırlar, Seyit Onbaşı heykeli, karavana, yatakhane, sıhhiye çadırları ve savaşta kullanılan uçak modeli yer alıyor. Açık hava müzesi halinde hazırlanan platoda, 3 boyutlu dekorlar, aslına uygun kostümler, gerçekçi aksesuarlar, sabit sergi ve canlandırma alanları bulunuyor. 30 Mart Pazartesi gününe kadar ziyaret edilebilecek olan plato, 10.00 ile 17.30 saatleri arasında vatandaşları bekliyor. ‘Çanakkale Savaşı Destanı Platosu’nun kentin farklı noktalarına da taşınması hedefleniyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X