Rehberlik yönetmeliğine ortak tepki

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni çıkarılan ‘Rehberlik Yönetmeliği’ne, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (PDR) ile eğitim sendikalarından ortak tepki geldi. PDR Derneği ve eğitim sendikalarına göre, rehberlik ve psikolojik danışma hizmetle

Rehberlik yönetmeliğine ortak tepki
HABERİ PAYLAŞ

SEYİT GÜNDOĞAN

Milli eğitim önünde toplanan dernek üyeleri ve eğitim sendikalarının temsilcileri, yönetmeliğin bilimsellikten uzak olduğunu belirterek, yönetmeliği protesto ettiler. Basın açıklamasına, PDR Derneği’nin üyelerinin yanı sıra Eğitim-Bir Sen, Türk Eğitim-Sen 1 ve 2 No’lu Şube, Eğitim-İş, Eğitim-Sen ve Birlik Eğitim-Sen şube temsilcileri katıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Şube Başkanı Mehmet Sarı, yeni çıkan yönetmelikte Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı’nın yok sayılarak okul rehberlik ve psikolojik danışmanlık personelinin görev alanının rehberlik ile sınırlandırıldığını söyledi. 

Bu yönetmeliğin usulsüz ve kanunsuz olduğunu vurgulayan Sarı, “Bizim derdimiz, çocuklarımıza, gençlerimize sağlıklı bir gelecek hazırlamaktır. Nöbet görevi getirilerek öğrencilerle Psikolojik Danışma ve Rehberlik servisinin bağı koparılmıştır. Bu yönetmelik, çağdaş eğitime, insan haklarına, çalışma hak ve özgürlüklerine ve bireylerin psikolojik ihtiyaçlarına aykırıdır. Bu yönetmelik kaldırılarak yerine; alanda çalışan akademisyen, PDR Derneği ve Okul Psikoloji Danışmanlarıyla yapılacak olan bir çalıştay ile psikolojik danışmanlık ve rehberliğin ilke ve etik değerlerini, özlük haklarını koruyan, demokratik, bilimsel, yeni bir yönetmeliğin hazırlanması gerekmektedir” diye konuştu.  

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X