Rektör Gönen’in 25 Kasım Ve 10 Aralık Mesajı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, 25 Kasım-10 Aralık “Kadına ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddet Son Bulsun Kampanyası” ile ilgili bir mesaj yayımladı.

Rektör Gönen’in 25 Kasım Ve 10 Aralık Mesajı

Şiddetin kültürün bir parçası olamayacağına dikkat çeken Hasan Gönen, “Bileşmiş Milletler (BM) kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nden başlayıp 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde sona erecek olan 16 günlük aktivizm kampanyasına, turuncu renk kullanma çağrısında bulunarak tüm dünyayı davet etmektedir. Şehrimizin turuncu etkinlik kampanya çalışmalarının sekretaryasını yürüten ve hazırlık çalışmalarına ev sahipliğini yapan Eskişehir Osmangazi Üniversitemiz bu çerçevede çeşitli etkinlikleriyle kampanyaya katkıda bulunacak ve düzenlenen etkinliklere destek verecektir. Dünyada yapılan çalışmalar ve istatistikler en çok şiddete maruz kalanların kadınlar olduğunu göstermektedir. Bu nedenle dünyadaki bütün ülkelerde kadına yönelik şiddet, mücadele edilmesi gereken bir olgu olarak ele alınmalıdır. Dünyadaki tüm insanlar eşit haklara sahiptir. Kültür ya da gelenekler temel insan haklarını ihlal etmenin haklı olduğunu göstermez. Yani şiddet kültürün bir parçası olarak kabul edilemez. Dolayısıyla kadına yönelik şiddetin kaynağını toplumun kadına bakış açısında, kadına ilişkin algılamalarında aramak gerekir. İşte bu noktada şiddetin her türü ile ilgili olarak, toplumda farkındalık oluşturmak ve düşünsel bir dönüşüm gerçekleştirmek amacıyla yapılan her türlü çalışmayı çok önemsediğimi ifade etmek istiyorum. ESOGÜ olarak şehrimizde ve kampüslerimizde düzenlediğimiz etkinliklerle öğrencilerimizde, çalışanlarımızda ve Eskişehir halkımızda şiddet konusunda farkındalık oluşturabilirsek ne mutlu bize” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X