Rengarenk mısır görenleri şaşırttı

Nilüfer Belediyesi’nin ‘Ekobahçe’ projesi kapsamında Alaattin Bey Mahallesindeki hobi bahçelerinde gübre kullanılmadan yetiştirilen meyve ve sebzeler ilk meyvelerini vermeye başladı. Kendi tohumuyla elde edilen ilk mahsulün renkleri görenleri hayrete düşü

Rengarenk mısır görenleri şaşırttı

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, projenin önemine dikkat çekerek sağlıklı beslenme konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu. Başkan Bozbey, “Sağlıksız gıda tüketiyoruz. Sağlıksız bir şekilde besleniyoruz. Sağlıklı beslenmek için mutlaka yerel ve yenilenebilir tohumları elde etmemiz lazım. Bunları ekerek elde ettiğimiz doğal ürünleri tüketmek zorundayız” diye konuştu.

Belediyenin açtığı Tohum Kütüphanesi’nden de bahseden Başkan Bozbey, “Türkiye’nin tohum konusunda dışarıya bağımlılığını ortadan kaldırmak için tohum kütüphanesi çok önemli. Bu tohumlar yenilenebilir tohum özelliğini taşımaktadır. Bu tohumların dağıtımını ağırlıklı olarak tohum-takas şenliğinde paylaşıyoruz. Tohum almak isteyen vatandaşlarımız belediyemize ve EKODER’e gelerek tohum alabilirler. Biz tohum konusunda vatandaşlarımıza, çiftçimize destek vereceğiz. Bir müddet sonra kent bostanı diye bir bostanlık açacağız. Burada daha farklı bir ikilimi ortaya koyacağız” şeklinde konuştu.

EKODER Başkanı Arca Atay ise tıbbi ve aromatik ürünlere ait 13 çeşit ürünün denemesini yaptıklarını ve tohum kütüphanesinde Türkiye’nin dört bir yanından toplanmış 700 çeşit tohumun bulunduğunu söyledi.

Bu arada ‘Dünyayı sev, geyiği öp, festivale gel’ sloganıyla Balat Ormanı’nda katılımcıların bağışlarıyla düzenlenen müzik festivalinden elde edilen 126 bin 600 lira ise Başkan Mustafa Bozbey tarafından EKODER’e bağışlandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X