Reza Zarrab’a tahliye muamması

Bir süredir Amerika’da hapiste bulunan İranlı iş adamı Reza Zarrab’ın 9 Eylül’de serbest bırakıldığı iddiası kamuoyunu karıştırdı.

Reza Zarrab’a tahliye muamması

Geçtiğimiz yıl ABD’yi dolandırdığı iddiasıyla Miami’de gözaltına alınan iş adamı Reza Zarrab’ın serbest kaldığı iddiası gündeme bomba gibi düştü. 

9 EYLÜL’DE SERBEST KALDI İDDİASI!

ABD Federal tutukevleri resmi sitesinde yer alan bir bilgi, Türkiye’yi hareketlendirdi. İnternet üzerinden ulaşılabilen ABD federal hapishanelerindeki tutukluların son durumu hakkında bilgi veren resmi sitede, Zarrab’ın 9 Eylül günü serbest bırakıldığı bilgisi yer aldı.

Ancak Zarrab’ı yargılayan New York Güney Bölge Federal Mahkemesi kayıtlarında, Zarrab’ın serbest bırakıldığına ilişkin bir karar bulunmuyor. ABD resmi mahkeme kayıtlarında Zarrab dosyasına giren son bilgi, AKP’li eski bakan Zafer Çağlayan’ın da davaya dahil edilmesine ilişkin son iddianeme. Zarrab’ın serbest bırakılmasına ilişkin mahkeme yargıcı Richard Berman’ın herhengi bir kararı ise dava dosyasına girilmemiş durumda.

SAVCILIĞA GÖRE ZARRAB HÂLÂ TUTUKLU

Ancak New York Güney Bölge savcılığı, Zarrab’ın salıverilmediğini, hâlâ tutuklu olduğunu bildirdi.

Savcılık kaynakları, Zarrab’ın salıverilmesine ilişkin bir mahkeme kararı bulunmadığını, kendisinin hâlâ federal hapishanede olduğunu bildirdiler.

Aynı kaynaklar, sözkonusu bilgi karmaşasının ABD Federal Cezaevi sistemindeki bir teknik karışıklıktan kaynaklanmış olabileceğini de ifade ettiler.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X