‘Robin Hood’ benzetmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘Don Kişot’ benzetmesi yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP’yi de Robin Hood’a benzetti ve ‘Zenginden alıp fakire vereceğiz’ dedi.

‘Robin Hood’ benzetmesi

HDP’nin Muğla’da düzenlediği mitingde, Demirtaş’ın hedefinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu vardı. AK Parti iktidarının halka sırtını döndüğünü iddia eden Demirtaş, ‘Onlar sarayda otururken halk gecekonduda oturuyor. Ne sarayımız olsun ne de halkımız gecekonduda yaşasın diyeceğiz. HDP sizin emeğinizle büyüyor, ülkemizin iç barışının garantisi haline geliyor’ diye konuştu. Bu seçimin diğer seçimlere benzemediğini söyleyen Demirtaş, şöyle devam etti:

KIRILMA YAŞANACAK

‘Türkiye bir kırılma yaşayacak ama bu kırılmanın özgürlükten yana mı diktatörlükten yana mı olacağına karar vereceğiz. Bizler kendimizi inkar etmeden, devletten korkmadan barış içinde yaşamak istiyorsak, bu gidişatı değiştirmek zorundayız. Devleti, vatandaşa hizmetkar edecek bir yönetim anlayışı kurmalıyız. Bu ülkeyi birlikte var ettik, bunun kıymetini bilelim. Değişim için sağ değil, sol pencereden bakmanız lazım. Eğer ülkenin yönetiminde köklü bir demokrasi kurulamazsa hiçbirimiz mutlu olamaz, kendimizi güvende hissedemeyiz. Komşusunun kimliğine bakmadan, inancını sorgulamadan, evrensel ilkelerde buluşarak toplumsal barış kurabiliriz. HDP, işte o misyonun parti adıdır. Meydan meydan dolaşıp bizi birbirimize düşürmeye çalışmalarına rağmen biz bunu başaracağız.

ZENGİNDEN ALIP

Biz zenginden alıp fakire veren hareket olacağız. Cumhurbaşkanı ile Başbakan, Don Kişot ile Sanço Panço. Biz gerçekçi, halktan, ezilenden yana bir hareket olarak iktidara yürürken kibirli, burnu büyük olmayacağız. Küçük dağları biz yarattık gibi kasıntı kasıntı ortada dolanmayacağız.’

ŞAKA GİBİLER, BİRİNİN FRENE BASMASI LAZIM

Muğla’da konuşan HDP lideri Demirtaş, ‘Başbakan ve Cumhurbaşkanı, bu ülkenin başına verilmiş şaka gibi. Bir iktidar adalet duygusunu unutmuşsa ve o ülkede yaşayan toplum kaygılanmaya başladıysa birinin frene basması lazım. Biz freni patlayan ve yokuş aşağı giden bir kamyonu durdurmaya çalışıyoruz’ dedi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X