Roman vatandaşlara çiftçilik eğitimi

Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Başkanlığı, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve İş-Kur’un ortaklaşa geliştirdiği projeyle, Roman vatandaşlara sebze tarımı eğitimi veriliyor.

Roman vatandaşlara çiftçilik eğitimi

SEZGİN EREN

 

‘Gündelik Yaşama Son’ projesi çerçevesinde bir ay sürecek eğitime 100 kişi katılıyor. Eğitim programına katılan kursiyerlere İş-Kur tarafından günlük 20 TL veriliyor.

Proje kapsamında Dere ve Yenidere Mahalleleri’nde yaşayan vatandaşlar özellikle domates ve biber tarımı hakkında, fide üretiminden hasada kadar bilgilendiriliyor. Eğitim sonunda sertifika alacak olan kursiyerler, Dere Mahallesi’nde bulunan tarım sahasında öğrendiklerini uygulama imkânı bulacak. Sabah sınıflarda eğitim gören aileler, öğleden sonra arazide uygulamalı derslere devam ediyor. Proje ile tarımda, büyük çiftliklerin ara eleman ihtiyacının kısmen karşılanması planlanıyor. Ayrıca tecrübe kazanan kursiyerler imkanları dahilinde arazi kiralayarak üretimde yapabilecek. Mustafakemalpaşa Halk Eğitim Merkezi Müdürü Murat Merttürk, “Amacımız, Roman vatandaşların sıkıntılarına bir nebze olsun çare olmak. Bu proje bizim için bir başlangıç. Tarıma yönelik daha geniş bir yelpazeyi karşılayacak bir çok projenin hazırlık çalışmaları devam ediyor” dedi.

ÜRÜN KALİTESİ İLE VERİM ARATACAK

Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aydemir, “Bu Proje ile çiftçilerimizin sıkıntısı olan işçi problemi bir nebze de olsa rahatlayacak. Sezonda bilinçli işçilerin arazide çalışması hem verimi hem de kaliteyi olumlu etkileyecek ve hasat zayiatının da önüne geçilmiş olacak. Bu projeleri daha da genişleterek paydaşlarımızın desteği ile sürdürmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X