Ruhsatsız kömür ocağında göçük

Şırnak- Cizre karayolunun 20. kilometresindeki ruhsatsız kömür ocağında meydana gelen göçükte 6 işçi hayatını kaybetti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından, ocağın çalışma ruhsatının olmadığı açıklandı.

Ruhsatsız kömür ocağında göçük

Alınan bilgiye göre, Şırnak-Cizre karayolunun 20. kilometresindeki maden mevkisinde ruhsatsız bir kömür ocağında göçük oluştu. 

 

Kömür ocağında çalışan işçilerden bazılarının göçük altında kalması üzerine olay yerine AFAD ve sağlık ekipleri sevk edildi.

 

7 işçi hayatını kaybetti

 

Mahsur kalan işçilerin kurtarılması için yürütülen çalışmalar sonucu 7 işçinin cenazesine ulaşıldı, bir işçi ise yaralı kurtarıldı.

 

Yaralı işçiler Şırnak Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

 

Arama kurtarma çalışmaları sürüyor

 

Göçük altında işçi kalma ihtimaline karşı arama kurtarma çalışmaları sürüyor. 

 

Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Selçuk Yıldırım, göçüğün yaşandığı bölgede incelemelerde bulundu, arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı.

 

“Kömür ocağının çalışma ruhsatı yok”

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından, “Şırnak’ta meydana gelen kazanın olduğu maden sahası, işletme ve iş güvenliği riski barındırdığı için MİGEM tarafından 2013 yılında faaliyete durdurulmuş bir sahadır. Kazanın meydana geldiği saha için MİGEM tarafından verilmiş çalışma ruhsatı söz konusu değildir. Yapılan işlem kaçak işlemdir.” açıklaması yapıldı.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri AA muhabirine yaptıkları açıklamada, kazanın meydana geldiği maden sahasının faaliyetinin, işletme ve iş güvenliği riski barındırdığı için Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) tarafından 2013’te durdurulduğunu bildirdi. 

 

Söz konusu saha için MİGEM tarafından verilen bir çalışma ruhsatının olmadığını belirten yetkililer, “Yapılan işlem kaçak işlemdir.” ifadesini kullandı.

 

İnceleme başlatıldı

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yapılan açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun talimatıyla inceleme başlatıldığı belirtilerek, bu kapsamda müfettişlerin görevlendirildiği kaydedildi.

 

Açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumu Şırnak İl Müdürü ile Çalışma ve İş Kurumu Şırnak İl Müdürünün olay yerine gittiği, iş kazasının detaylarının müfettiş incelemesinden sonra kamuoyuyla paylaşılacağı ifade edildi.

 

Valilikten açıklama

 

Şırnak Valiliği, kaçak faaliyet gösteren kömür ocağında meydana gelen göçüğe ilişkin, ruhsatsız olarak kömür çıkarma faaliyeti esnasında meydana gelen üzücü olayla ilgili olarak adli mercilerce hem iş güvenliği hem de terör örgütü ile bağlantıları yönüyle çok kapsamlı soruşturma başlatıldığını bildirdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X