Rumların tavrı ilerlemeye engel

İsviçre’nin Crans Montana kasabasında ikinci haftasına giren Kıbrıs Konferansı’nda şimdi de ‘paket’ krizi yaşanıyor.

Rumların tavrı ilerlemeye engel
HABERİ PAYLAŞ

Rum tarafının masaya koyduğu paketlerin geçen hafta Crans Montana’ya gelen BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in tüm tarafların mutabakatıyla belirlediği çerçevenin dışında olması konferansa damgasını vurdu. BM Genel Sekreteri’nin siyasal eşitlik konusunda da belirlediği çerçevenin dışında kalan Kıbrıs Rum tarafının sunduğu pakette, Türk tarafının alacağı “dönüşümlü başkanlığı” “ilkesel düzeyde bile kabul edilemez” diye tanımlaması Kıbrıs Türk tarafının itirazlarına neden oldu. 

DEĞİŞİKLİK GÜNDEMDE

Kıbrıs Rum tarafının BM Genel Sekreteri’nin çizdiği çerçeve dışına çıktığı müzakereleri yürüten arabulucu Eide tarafından da saptanması üzerine değişiklik gündeme geldi. Rumlar pakete itirazların ardından, BM’nin de talebiyle bazı pozisyonlarda düzeltme yapmak zorunda kaldı. Ancak bu pozisyon düzeltici adımlar, Kıbrıs Rum tarafının paketinin, BM çerçevesine uyumlu hale gelmesine yeterli olmadı. 

“SIFIR ASKER, SIFIR GARANTİ”

Güvenlik ve Garanti başlığı ile ilgili olarak Türk tarafının bizzat genel sekreter tarafından belirlenen ve Özel Danışmanı Eide tarafından yazılı olarak da taraflara sunulan çerçeveye uygun bir açılım yapmasına karşın, Kıbrıs Rum ve Yunan paketlerinde “sıfır asker, sıfır garanti” noktasında oluşları da BM tarafından not edildi. 

Önceki gün yapılan değişikliklere karşın Kıbrıs Rum tarafının paketinde, hala BM çerçevesi dışında kalan çok sayıda konu bulunuyor. BM çevreleri Türk tarafının sunduğu paketin, uzlaşılan çerçevenin içinde olduğunu teyit ediyor. Rumların Genel Sekreter’in bizzat çizdiği çerçeve dışına çıkarak “sıfır asker sıfır garanti” noktasından geri adım atmaması, süreci çıkmaza sürükleme girişimi olarak niteleniyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X