Rus turist yönünü Türkiye’ye çevirdi

Mısır’da yaşanan uçak faciasının ardından Rus turistlerin rotası yeniden Türkiye’ye döndü. TÜROFED Başkanı Ayık, bu durumun yaz aylarında yaşanan kaybı kapatmayacağını vurguladı.

Rus turist yönünü Türkiye’ye çevirdi
HABERİ PAYLAŞ

Ülkelerinde yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle yurt dışı gezilerini azaltan ve bu nedenle Antalya’yı yaklaşık 5 milyar dolara yakın zarara uğratan Rus turistlerin, Mısır’da yaşanan uçak faciasının ardından ibreleri yeniden Türkiye’ye döndü. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, bu durumun Türkiye’ye uzun vadede faydasının olmayacağını söyledi. Ayık, “Bunu tabi bir avantaj gibi düşünmemek lazım. Bu çok geçici bir durum aslında. 20 bin İngiliz de şuan orada mahsur kaldı. 45 bin de Rus turist var. Bunların hepsini tahliye ediyorlar. Satılan paketler bir yerlere yönlendiriliyor. Bunlar içerisinde Türkiye ön plana çıkıyor ama bunun ne kadar süreceği ile ilgili kesin bir şey yok. Ayrıca oraya giden misafir profili ile bize gelen misafir profili arasında fark var” dedi.

KISA VADEDE KATKI SAĞLAR

Mısır’a giden turistlerin daha sıcak bir iklim olduğu için orayı tercih ettiğine dikkat çeken Ayık, “Şu önümüzdeki birkaç hafta için bize kısmen cevap verebilir ama ondan sonraki dönem için çok umutlu olur mu bilinmez. Dolayısıyla da olayın ne kadar süreceği ile ilgili de çok net bir şey yok elimizde” diye konuştu. Osman Ayık, yaşanan olayın Türkiye’ye kısa vadede katkı sağlayacağını dile getirdi.

KAYBIN YERİNİ DOLDURMAZ

Ayık, yaşanan yangın olayını fırsat olarak görmediklerinin altını çizerek, durumun katkısının bu sene kaybedilenin tamamını kapatacak seviyede olmayacağını kaydetti. Ayık, “Biz bugünkü seviyelere de öyle gelmedik zaten. Biz ürünümüzün kalitesi, standardı ve rekabetçi olmamızla verdiğimiz hizmetle biz bugünlere geldik. Yoksa herhangi bir fırsattan faydalanarak değil. Mutlaka bu durumun bir miktar katkısı olacak ama bizim bu sene kaybettiğimizin tümünü kapatması mümkün değil. Uzun süreceğine de ben ihtimal vermiyorum” dedi

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X