Rus turistin alternatifi Şili ve Peru’dan

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, önceki hafta devlet başkanlığı düzeyinde ziyaret gerçekleştirilen Şili ve Peru’dan turist sayısını artırmak için prensip olarak anlaştıklarını açıkladı.

Rus turistin alternatifi Şili ve Peru’dan
Haberi Dinle
[speaker]

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Rus turist sayısının azalması sonrası turizmcilerin başka ülkelere yönelebilmelerini sağlayabilmek için çeşitli destekler verdiklerini ve bunlara devam edeceklerini söyledi. Elitaş bu çalışmalar kapsamında en son Şili ve Peru’yla turist sayılarının artırılması üzerine anlaştıklarını bildirdi.

Gazetecilerle sohbet toplantısında bir araya gelen Elitaş, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Son dönemlerde çeşitli ülkelere gerçekleştirdiği ziyaretlerin ülke ekonomisine nasıl bir katkı sağlayacağının sorulması üzerine Elitaş, Şili, Peru ve Ekvador ziyaretlerinin sonuçlarının nisan ayında “ete kemiğe bürünmesini” arzu ettiklerini söyledi.

Bu konuda devlet başkanlarının prensip kararı aldıklarını ifade eden Elitaş, “Özellikle Peru’da bizim şehir hastanelerini duymuşlar. Şehir hastaneleri modelinin Peru’da yapılmasını arzu ediyorlar. Aynı şey Ekvador’da da mevcut. Onlar da otoyolların ve havalimanlarının Türk firmaları tarafından yapılmasını, işletilmesini istiyorlar” diye konuştu. 

‘Ölüme terk edemeyiz’

Suriyeli sığınmacılar ve batılı ülkelerin bu konudaki tavrına ilişkin bir soru üzerine Elitaş, Türk dünyasının en önemli özelliklerinden birinin dardaki insanlara yardım etmek olduğunu söyledi. 

Suriye’de zulüm gören insanlara kapıları kapatmanın Türk milletinin atalarının duruşuna yakışmayacağını dile getiren Elitaş, “Bu süreçte büyük devletlerin olaya müdahil olması gerekir. Çünkü biz 900 kilometreyi aşan sınır komşusu bir ülkede çıkan yangından en çok etkilenen ülkeyiz. Orada akrabalarımız var. Oradaki insanlara yapılan saldırı, o insanlara yapılan zulüm… O insanları ölüme terk etmek bize yakışmaz” ifadelerini kullandı. 

‘İran pazarından pay alacağız’

İran’a yönelik ambargonun kaldırılmasının ardından Türkiye’nin bu ülke pazarından pay alıp alamayacağının sorulması üzerine Elitaş, “Tabii ki alacağız. Biz İran’a ambargo konulurken bu ambargonun haksız olduğunu sürekli ifade ettik” ifadesini kullandı. 

İki ülkenin çok uzun yıllara dayanan bir geçmişe sahip olduklarını belirten Elitaş, bu kapsamda İran ve Türkiye arasındaki ticaretin İran’ın diğer ülkelerle olan ticaretine göre daha hızlı gelişeceğini vurguladı.

Rusya ile yaşanan kriz

Rusya’yla yaşanan krizin ardından bölgede faaliyet gösteren iş adamlarının şikayetlerinin hangi konularda yoğunlaştığının sorulması üzerine Elitaş, olayın yaşandığı günün ardından Bakanlık olarak Rusya masasını kurduklarını hatırlattı. 

Bu kapsamda TOBB, TİM, MÜSİAD, TÜSİAD gibi işveren örgütlerinden bilgi almaya başladıklarını anlatan Elitaş, daha sonra konunun muhatapları ile toplantılar yaptıklarını kaydetti. 

Elitaş, ilk toplantıyı yaş meyve ve sebze ihracatçıları ile gerçekleştirdiklerini belirterek, “O günden bu tarafa yaş meyve ve sebze ihracatçılarının herhangi bir sıkıntılarının olmadığını gördük” dedi.

Tekstil ve konfeksiyon alanında faaliyet gösteren iş adamlarının sıkıntılarının bulunduğunu bildiklerini ifade eden Elitaş, “Onlarla ilgili çeşitli tedbirler alıyoruz. Alternatif pazarlar bulmaları için onlara yol gösterici gayretler içerisindeyiz” diye konuştu.

Şili ve Peru’dan daha fazla turist gelecek

Elitaş, Rus turist sayısında ocak ayındaki azalmanın olası etkilerini de değerlendirerek, Rusya’dan doğrudan gelenlerde azalma olmasına karşın dolaylı yoldan gelenler bulunduğunu söyledi. 

İnsanların seyahat özgürlüğünü engellemenin zorluğuna dikkati çeken Elitaş, şöyle devam etti:

“Yasakladığınız sürece ilgi daha da farklı bir noktaya gelebilir. Turizm şirketlerinin başka ülkelere yönelebilmelerini sağlayabilmek için firmalara çeşitli destekler yaptık, bunlara devam ediyoruz. Geçen yıl gelen 38 milyon civarındaki turistin çok az bir miktarda azalacağını tahmin ediyoruz. Onun için gayret gösteriyoruz. Rusya’dan gelen turistler doğrudan Rusya’dan gelmeyebilirler ama başka ülkelerden gelip Türkiye’de turizm imkanlarından faydalanabilirler. Başka ülkelerden turist çekmek için de gayret gösteriyoruz. Mesela Şili ve Peru’dan turist sayılarını artırmak için prensip olarak anlaştık.” 

Yerli turistlere yabancı turistlere oranla daha yüksek fiyat politikası uygulandığına dair eleştirilerin hatırlatılması üzerine Elitaş, serbest piyasa koşullarında firmaların kime ne oranda fiyat uygulayacakları konusunda bir şey yapmalarının mümkün olmadığını söyledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X