Rusya devrede

Suriye lideri Beşar Esad ile bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov, talep gelmesi halinde Suriye ile ABD yetkililerini Moskova’da bir araya getirebileceklerini bildirdi.

Rusya devrede

Türkiye’deki Suriyeli muhaliflerle ve Lübnan’da Hizbullah’la görüşen Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov, daha sonra Şam’da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir araya geldi. 

Suriye’de savaşan tarafları bir araya getirmek için çabaladığını belirten Mikhail Bogdanov, Esad’la görüşmesinden sonra açıklamalarda bulundu. Bogdanov, Suriye tarafından bir talep gelmesi halinde ABD ile Suriye’den tarafları Moskova’da bir araya getirebilecekleri sinyalini verdi. 

ÖNCELİK TERÖR

Esad’la, her gün insanların öldüğünü ve Suriye’de bir an önce siyasi çözüme nasıl kavuşulacağını görüştüklerini belirten Bogdanov, önceliklerinin terörizmle savaşmak olduğunu ve terörizmin herkesi tehdit ettiğini ifade etti. Gazetecilerin Rusya’nın barış görüşmeleri konusunda ABD ile işbirliği yapıp yapmadığı şeklindeki bir sorusu üzerine Bogdanov, ‘Eğer Suriyelilerden Moskova’da bir görüşme şeklinde bir talep gelirse, bu konuyu Amerikalılarla görüşürüz’ yanıtını verdi.

PUTİN’İN MESAJI

Bogdanov görüşmede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘Vahşi ve terörist saldırılar karşısında Rusya’nın Suriye’ye destek vermeye devam ettiği’ şeklindeki sözlü mesajını da iletti. Rus yetkilinin yaptığı bu açıklama, Suriye ile ABD’yi bir araya getirme girişimi açısından bir ilk niteliği taşıyor.

Beşar Esad’ın ise görüşmede, ‘Rusya her zaman Suriye halkının tarafında olmuş ve halkın kendi kaderini belirleme hakkını desteklemiştir. Rusya, devletlerin bağımsızlığına ve uluslararası hukuka saygılıdır’ ifadelerini kullandığı belirtildi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X