Rusya en çok mandarin aldı

Türkiye’den 2018’in ocak-mart döneminde Rusya’ya ihraç edilen yaş meyve sebze ürünlerinde mandarin birinci sırada yer aldı.

Rusya en çok mandarin aldı
HABERİ PAYLAŞ

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerine göre, Türkiye’den Rusya’ya yılın ilk çeyreğinde 258 bin 712 ton yaş meyve sebze ihraç edilerek, karşılığında 159 milyon 63 bin 24 dolar gelir elde edildi.

Söz konusu dönemde yaş meyve sebze ürünlerinde, 74 bin 119 ton ihracatla mandarin ilk sırada yer aldı. Geçen yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 31, değerde ise yüzde 36 artış yaşanan mandarin ihracatından 3 ayda 42 milyon 365 bin 295 dolar gelir elde edildi.

Bu ürünü sırasıyla 50 bin 375 tonluk ihracatla limon, 32 bin 325 tonluk ihracatla portakal ve 22 bin 625 tonluk ihracatla elma takip etti.

DOMATESTE SORUN SÜRÜYOR

DKİB Başkanı ve Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Rus tüketicilerin öncelikli olarak Türk ürünlerini tercih ettiğine dikkati çekti.

Rusya Federasyonu tarafından yaş meyve sebze ürünlerine yapılan kısıtlamalara değinen Gürdoğan, şöyle devam etti: ”Her ne kadar yaş meyve sebze ürünlerimize uygulanan kısıtlamalar kaldırılmış olsa da domates ihracatında firma kısıtlamalarının devam etmesi ihracatımızı olumsuz etkilemekte, firmalarımız açısından haksız rekabet uygulamalarının oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Rus makamlarının bu kısıtlamayı kaldırmasıyla Rus tüketicisinin daha uygun fiyattan ürün tedarik etme şansı doğacaktır. Bundan dolayı Rus yetkililerden ticaretin önündeki tüm kısıtlamaların kaldırılmasını talep ediyoruz.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X