Rusya İngiltere’den özür bekliyor

Londra – Moskova hattındaki ‘Casus Krizi’nde Birleşik Krallık, eski Rus casus Sergey Skripal ve kızı Yulia’nın zehirlenmesi olayında, Rusya bağlantısını kanıtlayamadı.

Rusya İngiltere’den özür bekliyor

Açıklama İngiltere Savunma Bakanlığı’na bağlı Porton Down Laboratuvarı’ndan geldi. Kurum Skripal ve kızını  zehirleyen sinir gazının Rusya’da üretildiğini doğrulayamadı.

“Noviçok” adlı sinir gazının askeri seviyede olduğunu ve ancak bir devlet tarafından üretilebileceğini belirten laboratuvar başkanı, hükümet kaynaklarına bu yönde bilgi verdiklerini belirtti. 

Açıklama Rusya’da geniş yankı buldu. Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, İngiltere’nin Rusya’dan özür dilemesi gerektiğini söyledi ve Rusya hakkındaki iddiaların  temelsiz olduğunun ispatlandığını  belirtti. 

Rusya Dış İstihbarat Servisi Direktörü Sergey Narişkin ise, Skripal ve kızının zehirlenmesini komplo  olarak nitelendirdi ve İngiltere ile ABD istihbarat servisleri tarafından sahnelenen bir provokasyon yorumunda bulundu.

Eski casusun ve kızının Sulsbury kentinde sinir gazıyla  zehirlenmesi, Batı ülkeleriyle Moskova arasında yeni bir krize yol açtmıştı. Diplomatik yaptırımlar devreye girdi. Karşılıklı sert sözler söylendi. 

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X