Rusya, Washington’ı korkuttu

Rusya’nın son olarak, Fransa büyüklüğünde bir kara parçasını tek başına yok edebilme özelliğine sahip ve 10 bin kilometre menzile sahip olan kıyamet silahı ‘Satan 2’yi test etmeye başlaması, Washington’ı korkuttu. 

Rusya, Washington’ı korkuttu

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Rusya’nın nükleer gerilimi tırmandırma siyasetinin Amerika’nın nükleer kapasitesini modernize etme gerekliliğini ortaya çıkardığını ve bunu yapacaklarını açıkladı.

Pentagon tarafından oluşturulan ve ABD’nin nükleer kapasitesini anlatan Nükleer Durum İnceleme Belgesi’nde dikkat çekilen konuyla ilişkin Savunma Bakanlığı Müsteşarı Patrick Shanahan açıklama yaptı.

Shanahan Güçlü bir güvenlik politikası için daha etkin bir caydırıcılık ihtiyacına vurgu yaptı.

Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana ülkesinin nükleer silahların etkinliğini azaltmaya çalıştığını ancak 2010 yılındaki Nükleer Durum İnceleme Belgesi’nden sonra dünyanın farklı bir görünüm aldığını söyledi.

DENİZALTILARA NÜKLEER FÜZE

Müsteşar ayrıca ABD’nin denizaltılardan fırlatılan balistik füze harp başlıklarını azaltıp bunun yerine ABD’nin Soğuk Savaş sırasında kullandığı denizden fırlatılan nükleer seyir füzelerini modernize ederek tekrar sahaya çıkaracağını belirtti.

2018 Nükleer Durum İnceleme Belgesi’nde açıklamalarına yer verilen Savunma Bakanı Mattis ise Rusya’nın önce ABD ile birlikte nükleer güçlerini azalttığını ancak Moskova’nın daha sonra stratejik olmayan nükleer silahlarının büyük çoğunluğunu tekrar devreye soktuğunu belirtti. Mattis, ‘Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi ve müttefiklerimizi nükleer güçle tehdit etmesi ile birleşince Moskova’nın büyük güç yarışına girmeye karar verdiğini gösteriyor’ ifadelerini kullandı.

MOSKOVA: HAYAL KIRIKLIĞI

Pentagon’un yayınladığı yeni nükleer doktrinin Rusya karşıtı olduğuna dikkat çeken Rus Dışişleri, doktrinin Moskova’da hayal kırıklığı yarattığını vurguladı. Bakanlık, belgede Moskova’ya yöneltilen suçlamaların hiçbirinin gerçekle ilişkisi olmadığını belirtti ve ABD’nin yeni doktrinle birlikte uluslararası nükleer durumdaki kötüleştirmenin suçunu başkasına atmaya çalıştığının altını çizdi.

Rusya’nın kıyamet silahı

Rusya, Fransa büyüklüğünde bir kara parçasını tek başına yok edebilme özelliğine sahip ve 10 bin kilometre menzile sahip olan kıyamet silahı ‘Satan 2’yi test etmeye başladı.

Satan 2 ABD’nin Hiroşima ve Nagazaki kentlerine attığı atom bombasından 2 bin kez daha güçlü. 40 megaton ağırlığında savaş başlığı taşıma özelliği olan ‘Satan 2’ Fransa büyüklüğünde bir kara parçasını haritadan silebilecek kapasiteye sahip.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X